Czy pompy ciepła to rozwiązanie dla każdego?
Dzień, kiedy instalacja pomp ciepła w nowych budynkach będzie obowiązkiem, zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszystkim wątpiącym przypominamy, iż jeszcze niedawno niewiele osób słyszało o domach energooszczędnych, a przecież dzisiaj ten typ budownictwa jest obowiązującą normą.
To nie koniec. Paradoksalnie jeden z największych eksporterów paliw opałowych przyczynił się do zintensyfikowania poszukiwań alternatywnych źródeł energii cieplnej. Czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego? Sprawdźmy.
Pompa ciepła – czy jest urządzeniem samowystarczalnym
Podział pomp ciepła wynika bezpośrednio ze źródła energii, z jakiego korzystają.
Zatem, mamy do wyboru:
-
Pompy powietrzne;
-
Pompy gruntowe;
-
Pompy wodne;
W przypadku pomp gruntowych i wodnych energia cieplna pobrana z dolnego źródła zostaje za pośrednictwem czynnika roboczego (glikol, solanka) dostarczona do źródła górnego, którym jest instalacja CO oraz zbiorniki ciepłej wody użytkowej. Gruntowe pompy ciepła są najczęściej wybierane w przypadku nowo powstających inwestycji – odznaczają się wysoką wydajnością energetyczną. Jednak zarówno gruntowe, jak i wodne pompy ciepła wiążą się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a w przypadku pompy gruntowej należy dysponować terenem o odpowiednio dużej powierzchni.
Do uruchomienia systemu niezbędna jest energia elektryczna. Na montaż pompy ciepła można zdecydować się zarówno na etapie budowy, jak i w już istniejących budynkach.
Poza energią elektryczną niezbędną do zasilenia pompy ciepła, urządzenie to jest bezemisyjne. Korzystając ze źródeł energii odnawialnej, nie musimy się martwić o pozyskanie, a także przechowywanie paliw stałych, niezbędnych do tradycyjnej instalacji grzewczej.
Ogrzewanie domu pompą ciepła – ile kosztuje instalacja?
Pompy ciepła, których bogaty wybór przedstawiony został na stronie https://solar.pl/hp, nie należą do urządzeń najtańszych. Jednak rachunek ekonomiczny w dalszym ciągu sprzyja ich instalacji. Dlaczego?
Od ostatecznej ceny pompy ciepła wraz z montażem należy odliczyć:
-
ulgę termoizolacyjną
-
dotacje finansowe
-
brak kosztów ogrzewania konwencjonalnego
Koszt roczny ogrzania budynku o powierzchni 120 metrów kwadratowych mieści się w granicach od 3000 do 5000 zł. Różnice wynikają ze efektywności energetycznej budynku i jakości materiałów użytych do budowy.
Przy założeniu, że instalacja pomp ciepła pochłonie 30 000 złotych, zwrot inwestycji nastąpi po około 6 latach. Trwałość eksploatacyjna systemu obliczona jest na trzydzieści lat, zatem pozostaje cieszyć się okresem dwudziestu czterech lat bez opłat, podwyżek, awarii itp. Warto zauważyć, że w naszym klimacie pompa ciepła może być używana jako samodzielne źródło ogrzewania.
A przecież nie wymieniliśmy jeszcze programów wspierających inwestycje w pompy ciepła, jako działania proekologiczne.
Programy dotujące pompy ciepła:
-
Regionalne Programy Operacyjne (RPO);
-
Czyste Powietrze;
-
Agroenergia – dla rolników indywidualnych;
-
Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FtiR);
-
Lokalne programy antysmogowe;
-
Dofinansowanie z NFOŚiGW;
Czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobra inwestycja? Zdecydowanie tak. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że Twój dom wymaga jeszcze mniej obsługi, a także zwiększa komfort życia, a także zmniejszyć udział w emisji CO2.