Wyłączniki Tmax XT — akcesoria i wyposażenie dodatkowe
Marka ABB już niejednokrotnie zaskakiwała swoich Klientów innowacyjnymi pomysłami. W produktach sygnowanych logiem ABB spotyka się ścisła wiedza inżynieryjna z lekką nutą wizjonerską. Właśnie dlatego produkty ABB znajdują zastosowanie zarówno w standardowych instalacjach, jak i wysoce zaawansowanych projektach, wymagających niecodziennych rozwiązań.W ten nurt wpisuje się również linia wyłączników kompaktowych Tmax XT. O możliwościach tych wyłączników ABB, a także o wersjach, w jakich są dostępne, mogliście przeczytać w poprzednich wpisach w naszej Bazie Wiedzy. Czy można coś jeszcze powiedzieć o wyłącznikach kompaktowych ABB? Zdecydowanie! Tmax XT to nie tylko wyłączniki, ale także cała gama wyposażenia dodatkowego, które pozwala na pełne wykorzystanie potencjału produktów. Zostańcie z nami i dowiedzcie się, co jeszcze przygotowała firma ABB w niesamowitej serii produktów Tmax XT.
Zaciski przyłączeniowe Tmax XT
Jednym z elementów wyposażenia dodatkowego wyłączników kompaktowych są zaciski przyłączeniowe. Zacisk przyłączeniowy umożliwia najszybsze i najlepsze połączenie wyłącznika z systemem instalacji. Jest to także rozwiązanie najbardziej zgodne ze wszelkimi normami i wymogami. W serii zacisków przyłączeniowych do wyłączników kompaktowych znajdziemy następujące wersje:
- zaciski przednie
- zaciski tylne
Zaciski przyłączeniowe przednie doskonale sprawdzają się przy podłączeniu przewodów oraz szyn zbiorczych na przedniej części wyłącznika Tmax XT. Jeżeli jednak chcecie podłączyć przewody do odrębnego panelu umieszczonego z tyłu wyłącznika, wybierzcie zacisk przyłączeniowy tylny. Dla większej wygody użytkowania i wykonania poprawnej izolacji przewodów oraz szyn, na powierzchni zacisków przyłączeniowych umieszczono oznaczenia, które wskazują momenty dokręcające.
Konstruktorzy z ABB podeszli do tworzenia serii Tmax XT kompleksowo. Zaciski przyłączeniowe zostały stworzone zarówno w wersji dedykowanej wyłącznikom stacjonarnym, jak i wtykowym oraz wysuwnym. W podstawowym wyposażeniu wyłączników kompaktowych stacjonarnych Tmax XT znajdują się zaciski przednie. Jednak zadbano także o wyposażenie dodatkowe, w ramach którego dostępne są następujące rodzaje zacisków:
- przednie przedłużone
- przednie przedłużone i rozszerzone
- przednie dla przewodów miedzianych i aluminiowych
- zaciski dla elastycznych szyn zbiorczych
- zaciski wieloprzewodowe
W przypadku zacisków przyłączeniowych dla przewodów miedzianych i aluminiowych niezbędne jest zastosowanie adaptera rozstawu. Użycie adaptera w strefie zacisków wyłącznika umożliwia podłączenie kabli (miedź i aluminium) o przekroju do 240 mm.
A jakie zaciski przyłączeniowe dostępne są dla wersji wysuwnych i wtykowych wyłączników Tmax XT? Części stałe tych wyłączników kompaktowych wyposażone są z zaciski przednie albo zaciski tylne w wersji pionowej, lub poziomej. Co prawda fabrycznie zaciski zostają zamontowane w położeniu poziomym, jednak możecie je z łatwością obrócić do położenia pionowego, gdyby zaszła taka potrzeba. Dostępność zestawów różnego typu zacisków umożliwia szybką przeróbkę części stałej z zaciskami przednimi na część stałą z zaciskami tylnymi. Warto zauważyć, że części stałe wyłączników wtykowych i wysuwnych mogą być wyposażone w takie same zaciski przyłączeniowe co wyłączniki stacjonarne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera, który dostępny jest w serii Tmax XT.
Dodatkowo zaciski mogą być wyposażone w: osłony zacisków, osłony między biegunami oraz śruby do pokryw zacisków. Te akcesoria dodatkowe zapewniają ochronę przed przypadkowym kontaktem z elementami pod napięciem, a także chronią przed dostępem do urządzenia osób nieupoważnionych.
Napędy do wyłączników Tmax XT
Gdy mówimy o wyposażeniu dodatkowym wyłączników Tmax XT, warto wspomnieć o napędach. Najczęściej wyłączniki kompaktowe posiadają ręczne mechanizmy przełączającej w wersji standardowej. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych systemów istnieje możliwość zastosowania napędu silnikowego, który umożliwia zdalną obsługę. Energia, która jest niezbędna do załączenia lub odłączenia urządzenia, jest magazynowana w sprężynie. W przypadku braku napięcia pomocniczego istnieje możliwość naprężenia sprężyny automatycznie lub ręcznie. Zaletą napędów silnikowych jest możliwość szybkiego załączenia urządzenia, a co za tym idzie — sprawne łączenie generatorów i sieci zasilającej.
Napęd z serii Tmax XT umożliwia otwieranie i zamykanie wyłączników zdalnie oraz lokalnie. Tryb zdalny jest realizowany przy pomocy elementów sterujących elektrycznych. Otwieranie i zamykanie wyłącznika lokalnie możliwe jest dzięki panelowi czołowemu oraz specjalnych mechanizmów.
W serii Tmax XT dostępnych jest kilka wariantów napędów silnikowych, między innymi:
- napęd silnikowy MOE
- napęd silnikowy MOE-E
- napęd silnikowy bezpośredniego działania MOD
Napęd silnikowy MOD dedykowany jest przede wszystkim wyłącznikom kompaktowym w wersji XT1 i XT2. Ten model napędu silnikowego oferowany jest Klientom w funkcjonalnych zestawach zawierających kołnierz zastępujący podstawowy kołnierz wyłącznika, przewody (1 m), blokadę kłódkową (jej usunięcie możliwe jest tylko, gdy napęd znajduje się w położeniu otwartym), styki pomocnicze, które informują o trybie pracy.
Dla wyłączników kompaktowych XT2 i XT4 zostały przeznaczone napędy silnikowe MOE i MOE-E. Podobnie jak napędy silnikowe MOD, są one dostępne w pełnych zestawach, które umożliwiają sprawną instalację urządzenia. W przypadku wyłączników wysuwnych komplet zawiera także odpowiednie złącze do części stałej i ruchomej — jednak możemy ten element łatwo zdemontować, w przypadku gdy napęd ma być zastosowany w wyłącznikach stacjonarnych i wtykowych.
Twórcy ABB jak zawsze dbają o pełne bezpieczeństwo użytkowania produktów i możliwość dostosowania do danej instalacji. Dlatego też na specjalne zamówienie Klienta możliwe jest wyposażenie napędu w blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym przestawieniem ręcznym MOL-M, a także dodanie blokady kluczykowej.
Akcesoria do wyłączników Tmax XT — poznaj ich możliwości
Oczywiście to tylko niektóre elementy wyposażenia dodatkowego, jakie przygotowała marka ABB dla swoich Klientów. Funkcjonalność urządzeń została ujęta kompleksowo — zarówno na poziomie instalacji i montażu, jak i późniejszej eksploatacji, a także obsługi. Całość systemu Tmax XT obsługiwana jest za pomocą doskonale przygotowanego interfejsu, który umożliwia monitorowanie na bieżąco pracy urządzeń i przeprowadzanie diagnostyki w przypadku awarii, co umożliwia szybką reakcję, naprawę, a co za tym idzie, szybsze przywrócenie stabilnego działania instalacji. W przypadku urządzeń z rodziny Tmax XT to nie użytkownik dostosowuje się do możliwości technicznych produktów, lecz sprawnie komponuje on idealne zestawienie wyłączników i akcesoriów, dopasowanych do wymogów instalacji.