Technologie Philips LED

Technologie Philips LED

Technologie Philips LED

Na przestrzeni ostatnich 10 lat technologia świetlna przeszła całkowitą rewolucję. W wyniku tych przemian kategoria LED stopniowo staje się najbardziej liczącą w oświetleniu zarówno domowym, jak i profesjonalnym, i szybko zmienia sposób, w jaki myślimy o świetle.

 

philips-led

Dlaczego warto wybierać źródła LED firmy Philips?

Philips, jako wiodący producent źródeł światła, już dawno dostrzegł jak wiele korzyści niesie za sobą technologia LED. Szybki postęp technologiczny oraz zalety źródeł produkowanych w tej technologii uczyniły je doskonałymi zamiennikami dla tradycyjnych żarówek, halogenów czy świetlówek kompaktowych.

Philips wykorzystuje w swoich źródłach światła chipy LED produkowane przez Philips Lumileds – światowego lidera w dziedzinie białego oświetlenia LED. Szerokie kompetencje w połączeniu wieloletnim doświadczeniem umożliwiają produkcję źródeł, które zapewniają najwyższą na rynku jakość światła wymaganą do zastosowań zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych.

 

Najwyższa jakość białego światła LED

Biała barwa światła ze źródeł LED uzyskiwana jest najczęściej jedną z dwóch metod – poprzez nałożenie we właściwych proporcjach światła z diod LED o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej (RGB) lub przy wykorzystaniu niebieskiego lub ultrafioletowego (UV) chipa LED (InGaN) w połączeniu z żółtą powłoką fosforową.

Korzystając z metody fosforowej jesteśmy w stanie uzyskać o wiele wyższą wydajność i lepsze oddawanie barw w porównaniu do metody RGB. Philips korzysta z opatentowanego procesu wytwarzania chłodno białych i neutralnych diod, Philips LUXEON LED.

 

Jednolite temperatury barwowe

Chipy LED mogą różnić się barwą, strumieniem świetlnym i napięciem przewodzenia. Wszystkie wymienione parametry poddaje się dokładnym pomiarom, a na ich podstawie dzieli się produkty na odpowiednie klasy tak, aby wyeliminować różnice w temperaturach barwowych między źródłami z jednej partii produkcyjnej i między poszczególnymi partiami produkcyjnymi. Oferowane przez Philips źródła LED w zależności od typu i rodzaju dostępne są w temperaturach barwowych: ciepłobiała (2700K), biała (3000K), chłodno-biała (4000K), światło dzienne (6500K).

 

Wysoki wskaźnik oddawania barw Ra

Wskaźnik oddawania barw (Ra) określa zdolność danego źródła światła do wiernego odwzorowania kolorów w odniesieniu do idealnego źródła światła (w skali od 0 do 100). Źródła najwierniej odwzorowujące kolory, posiadają wartość Ra równą 100, są to np. tradycyjne żarówki.

Minimalne akceptowalne wartości Ra zależą od miejsca przeznaczenia danego źródła. W źródłach Philips LED spotykamy się z wartością Ra >90, dla produktów dedykowanych do miejsc, gdzie wierne odwzorowanie barw jest niezwykle istotne (np. galerie sztuki, studia graficzne). Wartość Ra>80 jest natomiast minimalną dopuszczalną wartością wymaganą w większości biur, punktów handlowych, szkół, placówek edukacyjnych, medycznych i pozostałych miejsc pracy czy zamieszkania.

 

Szeroka kompatybilność z regulatorami strumienia

Większość dostępnych w ofercie Philips źródeł światła LED ma funkcję regulacji strumienia świetlnego, zwaną potocznie ściemnianiem. Źródła te współpracują z większością dostępnych na rynku regulatorów strumienia, oferowanych przez markowych producentów (pełna lista dostępna na www.philips.pl/lighting). Źródła LED marki Philips współpracują również z profesjonalnymi układami oraz zasilaczami z wejściami na powszechnie stosowane sygnały regulacyjne, np. 1-10 V, DALI czy DMX lub KNX.

 

Unikalny system regulacji strumienia „DimTone”   

Technologia DimTone w źródłach Philips LED, poza standardową możliwością regulacji strumienia (przyciemniania), pozwala na stworzenie przyjemnego efektu „zachodzącego słońca” i tym samym unikalnej atmosfery w danym pomieszczeniu.

Standardowe źródła LED z możliwością regulacji strumienia redukują jedynie jego intensywność bez możliwości regulacji temperatury barwowej. Przy rozwiązaniu DimTone temperatura barwowa jest obniżana wraz z przyciemnianiem światła, co tworzy ciepły, kameralny efekt – identycznie jak podczas zachodu słońca.

 

TransforMax – kompatybilność z transformatorami

Firma Philips, jako pierwsza sprostała trudnemu wyzwaniu stworzenia źródła LED, które działa z większością dostępnych transformatorów elektronicznych i elektromagnetycznych przeznaczonych do źródeł halogenowych. Nie zawsze wymiana halogenu na źródło LED jest tak prosta, jak się wydaje. Wiele z dostępnych transformatorów wymaga pewnego minimalnego obciążenia do prawidłowego działania i właściwego zasilania źródła. Opatentowana elektronika wewnątrz źródeł Philips LED umożliwia bezproblemową współpracę z transformatorami halogenowymi, symulując wymagany minimalny poziom obciążenia, przy czym wciąż moc dostarczana do źródła LED pozostaje nieporównywalnie niższa niż w przypadku halogenów.

 

Chłodzenie pasywne AirFLux

AirFlux – technologia chłodzenia pasywnego opatentowana przez Philips zapewnia optymalny przepływ powietrza wokół specjalnie zaprojektowanej i wykonanej konstrukcji źródła LED. Jest to gwarantem odpowiedniej temperatury pracy złącza LED, a tym samym jego efektywności przez cały zadeklarowany okres pracy. Ze względu na zachowanie kompaktowych wymiarów, możliwe jest bezproblemowe zastosowanie źródeł opartych na tej technologii w oprawach dedykowanych dotychczas tylko pod halogen.

 

Markowy = bezpieczny

Mimo dynamicznego rozwoju rynku oświetlenia opartego na technologii LED w ostatnich latach, to wciąż cena a nie jakość decyduje o wyborze produktu. Dokonując wyboru warto jednak pamiętać o tych kilku parametrach technicznych gwarantujących nam zdrowie i bezpieczeństwo, przy zapewnieniu najwyższej trwałości, stabilności i jakości światła oferowanych przez markowe wyroby.

LED-logo