Tak montuje się smart home

Dom, który myśli, przewiduje i reaguje na otoczenie? To możliwe dzięki zaawansowanemu technologicznie i bezinwazyjnemu w instalacji systemowi smart home FIBARO. Na tym przykładzie pokażemy, jak uczynić inteligentny dom krok po kroku oraz co może wejść w jego skład.

Technologia smart home wprowadza kwestię komfortu i bezpieczeństwa na wyższy poziom. By cieszyć się nimi na co dzień, nie potrzeba kosztownego remontu – wszystko dzięki bezprzewodowej technologii Z-Wave, wykorzystywanej przez system FIBARO.

FIBARO jest systemem otwartym i niezwykle elastycznym. Już teraz posiada setki pluginów oraz integracji z produktami takich firm, jak m.in.: Google, Apple, Samsung, Amazon, Bose, D-Link, Yamaha, Philips czy też Yale. Daje to możliwość wyboru i łączenia rozwiązań od różnych producentów i nieustannego odkrywania nieograniczonych możliwości rozwiązań smart home. Przedstawiamy, jak zainstalować go w nowo powstających, jak i już istniejących domach i mieszkaniach.

System FIBARO tworzy zintegrowana sieć urządzeń, z których każde spełnia określoną funkcję. Urządzenia łączą się w grupy odpowiadające za poszczególne zadania.
Elementy decyzyjne i przetwarzające informacje to grupa, która otrzymuje sygnały od urządzeń określanych jako „zmysły” i przetwarza je w polecenia wysyłane do elementów „wykonawczych”. Płynne działanie i pełna integracja elementów systemu zapewniają całkowitą kontrolę nad domem.

Centrale

„Mózgiem” i zarazem najważniejszym elementem systemu smart home jest centrala sterująca – Home Center 2 lub Home Center Lite. Urządzenie to umożliwia komunikowanie się sprzętów połączonych w jedną sieć za sprawą technologii Z-Wave.
Zarządzanie smart home odbywa się poprzez intuicyjne aplikacje mobilne, a zaawansowane funkcje dostępne są w interfejsie konfiguracyjnym z poziomu przeglądarki internetowej. Prosty interfejs konfiguracyjny umożliwia szybkie budowanie tzw. scen dopasowanych do domu i stylu życia użytkowników.

Dodawanie urzadzeń.

Gdy centrala została podłączona, możemy już swobodnie dodawać mające funkcjonować w systemie urządzenia – elementy wykonawcze i sensory.

Elementy wykonawcze to moduły, które umożliwiają m.in. sterowanie oświetleniem czy roletami. Montowane są w puszce podtynkowej, przy urządzeniu lub bezpośrednio w gnieździe. Współpracują ze wszystkimi włącznikami, a to oznacza, że nie trzeba wymieniać ani klawiszy ściennych, ani gniazd elektrycznych. Są to takie urządzenia jak: ściemniacz oświetlenia (FIBARO Dimmer 2), kontroler barw RGBW (FIBARO RGB Controller), kontroler do rolet, bram oraz markiz (FIBARO Roller Shutter 3) a także włącznik/wyłącznik świateł (FIBARO Single i Double Switch). Aktorami są także inteligentna głowica termostatyczna, która pasuje aż na 98% dostępnych na rynku grzejników czy wtyczka – FIBARO Wall Plug.

Co ważne, moduły FIBARO współpracują z klawiszami mono- i bistabilnymi, a to oznacza, że nie trzeba zmieniać klawiszy ściennych i kontaktów. Umieszczony w puszce elektrycznej moduł będzie stanowił swego rodzaju „most” między okablowaniem i włącznikiem lub gniazdkiem, który nadal będzie mógł spełniać swoją podstawową funkcję i służyć „ręcznemu” uruchamianiu oświetlenia czy rolet lub odłączonymi od gniazdka urządzeniami. Dalej wystarczy sparować moduł tak, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czujników. Podłączenie modułów sterujących stwarza cały szereg możliwości ustawienia tzw. scen, czyli następujących po sobie w ustalonej kolejności zdarzeń, wykorzystujących urządzenia podłączone do systemu.

Sensory FIBARO to kolejna grupa urządzeń, odpowiedzialna za zbieranie danych z otoczenia i przekazywanie ich do centrali. Dzięki temu można wykonywać różnego rodzaju akcje - po ich analizie system wydaje polecenia elementom wykonawczym.

Montaż sensorów jest absolutnie bezinwazyjny i nie wymaga ingerencji w infrastrukturę budynku. Umieszczane są na podłodze, ścianie, suficie, drzwiach lub oknach – w zależności od przeznaczenia.

Sensory najczęściej wyposażone są w więcej niż jedną podstawową funkcję, za którą odpowiadają. Door/Window Sensor poza sprawdzaniem statusu otwarcia/ zamknięcia okien lub drzwi sprawdza także temperaturę w pomieszczeniu. Podobnie jest w przypadku czujnika zalania (Flood Sensor), czujnika ruchu (Motion Sensor), który dodatkowo jest zabezpieczony antysabotażowo. W ofercie znaleźć można także czujnik czadu oraz bardzo interesujące urządzenie – Smart Implant, który zamienia każde tradycyjne urządzenie w urządzenie z rodziny smart.


Wyzwalacze umożliwiają sterowanie inteligentnym domem – uruchamiają poszczególne serie zdarzeń lub pojedyncze urządzenia. Możesz je umieścić w dowolnym miejscu w domu, a pilota mieć zawsze ze sobą. Są nimi Swipe, który pozwala na sterowanie domem przy pomocy gestów, inteligentny pilot – KeyFob oraz bezprzewodowy włącznik i wyłącznik urządzeń – the Button. Najnowszym elementem systemu inteligentnego domu FIBARO jest Walli - jedyna na rynku, pełna linia gniazd i włączników. W jej skład wchodzą przede wszystkim urządzenia inteligentne, które umożliwiają, m.in.: sterowanie światłem, roletami, czy urządzeniami elektrycznymi - zarówno ręcznie, jak i za pomocą aplikacji oraz asystentów głosowych. Gniazda inteligentne uzupełniają znane ze wszystkich domów gniazdka klasyczne – np. internetowe, telewizyjne, czy z wejściem USB. Linia zawierająca inteligentne oraz klasyczne rozwiązania o niepowtarzalnym i spójnym designie, wypełni wszystkie wnętrza nowoczesnością. Inteligentne moduły FIBARO Walli współpracują również z frontami innych producentów: GIRA - System 55, Legrand – Celiane i Schneider – Odace.

Warty podkreślenia jest także Intercom – inteligentny wideodomofon. Jako jedno z niewielu tego typu urządzeń na rynku z bardzo szerokim kątem widzenia kamery do 180 stopni, pozwala na przesyłanie wideo w jakości Full HD. Umożliwia to podgląd i nagrywanie nie tylko osób, które dzwonią do naszych drzwi, ale również rejestrowanie tego, co dzieje się wokół domu lub posesji

 Zaprogramuj sceny

Rolety podnoszą się tuż przed zadzwonieniem budzika, oświetlenie przechodzi od przytłumionego do pełnej jasności w miarę upływu czasu, radio zaczyna grać w chwili, gdy wejdziemy rano do kuchni. W przypadku tworzenia scen, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Istnieje kilka możliwości tworzenia scenariuszy:

• poprzez wykorzystanie prostego kreatora stworzonego przez producenta
• wykorzystując dedykowany zaawansowanym użytkownikom język programowania LUA

Rozbuduj, kiedy chcesz

Istotną zaletą systemu takiego jak FIBARO jest jego modułowość i kompatybilność. Niewymagający ingerencji w strukturę budynku i instalację elektryczną system można swobodnie rozbudować w dowolnym momencie, a przez brak okablowania nie wymaga to żadnego remontu. Sama procedura rozszerzania systemu jest bardzo prosta – decydując się na kolejny czujnik lub moduł, wystarczy jeszcze raz przejść dobrze znaną procedurę parowania.

Zarządzaj smarfonem

Wielkim atutem systemu jest możliwość kontrolowania urządzeń, tego co się dzieje w domu lub mieszkaniu oraz wydawanie poleceń urządzeniom na odległość. To zasługa dedykowanej smartfonom i tabletom aplikacji mobilnej, współpracującej z najważniejszymi systemami operacyjnymi. Wyłączenie światła po pośpiesznym wyjściu do pracy, sprawdzenie, czy żelazko zostało wyłączone lub skontrolowanie, co się dzieje w domu pod naszą nieobecność – z systemem smart home jest to możliwe z dowolnego miejsca na świecie.