Pompy ciepła w starym domu – zalety rozwiązania i ograniczenia

O pompach ciepła najczęściej mówi się w kontekście montażu ich w nowych obiektach mieszkalnych lub użytkowych. Tymczasem zainteresowanie zastosowaniem pomp ciepła w modernizowanych budynkach wciąż rośnie. Czy takie rozwiązanie jest możliwe i czy w ogóle ma ono sens? Dowiedz się, o czym warto pamiętać, decydując się na montaż pompy ciepła w starym domu.

Mówiąc o starych domach, mówimy najczęściej o budynkach powstałych przed 2000 rokiem, Najczęściej takie obiekty mieszkalne charakteryzują się ścianami w budowie warstwowej, poddaszami zaizolowanymi wełną, a przede wszystkim ogrzewaniem grzejnikowym występującym w większości pomieszczeń zasilanym przez piece gazowe albo na ekogroszek. Konwencjonalne metody grzewcze i piece na paliwa stałe przestają być opłacalne. Wiele właścicieli starych domów dostrzega konieczność zmiany źródła ciepła ze względu na aspekt ekologiczny. Jednym z dostępnych rozwiązań jest pompa ciepła. Warto jednak wiedzieć, że dobór i montaż pompy ciepła w starym domu jest nieco inny niż w przypadku nowej inwestycji.

Jak dobrać pompę ciepła do starego domu?

Dobór pompy ciepła do modernizowanego budynku mieszkalnego jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku nowych inwestycji. Najlepszym rozwiązaniem jest audyt energetyczny, na podstawie którego specjalista będzie w stanie określić zapotrzebowanie danego budynku na moc cieplną. Metoda ta jest najskuteczniejsza, ponieważ zwykle w przypadku starych domów nie dysponujemy projektem i dokumentacją techniczną niezbędną do wykonania obliczeń. Audyt może być uzupełniony wywiadem przeprowadzonym przez certyfikowanego instalatora, który będzie dokonywał wyboru i montażu pompy. Właściciel budynku powinien przekazać jak najwięcej informacji o obiekcie, co zmniejszy ryzyko błędnego dopasowania pompy ciepła. Poza podstawowymi informacjami na temat powierzchni użytkowej budynku, materiałów zastosowanych do izolacji, odbiorników ciepła czy dotychczas używanego źródła ciepła, warto także podać dane dotyczące maksymalnej temperatury wody zasilającej instalację oraz na temat zużywanego dotychczas paliwa do ogrzania domu i wody użytkowej. Warto wspomnieć, ile osób zamieszkuje dany obiekt, jakie są ich preferencje odnośnie do temperatury w pomieszczeniach i w jaki sposób użytkowana jest ciepła woda użytkowa.

Panasonic Aquarea HT – nowoczesna pompa ciepła w starym domu

Jeżeli w modernizowanym obiekcie dotychczas użytkowane były grzejniki płytowe, to istnieje możliwość współpracy pompy ciepła z takim rodzajem odbiorników ciepła. Ważne jest, by wybrać model pompy ciepła, który może być stosowany w przypadku instalacji starego typu, wykorzystujących grzejniki wysokotemperaturowe. Takie wymagania spełniają pompy ciepła z serii Panasonic Aquarea HT, które dedykowane są do modernizowanych budynków. Za pomocą pomy ciepła Panasonic Auarea HT możliwe jest ogrzewanie budynku (przy wykorzystaniu obecnych w budynku grzejników), a także podgrzanie wody, przy użyciu zewnętrznego zasobnika. Warto zauważyć, że instalacja pompy ciepła z istniejącym systemem grzejników nie jest skomplikowanym procesem. Urządzenia dostępne są w różnych wariantach mocy – od 9 do 12 kW, a przy tym odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną. Nowoczesne pompy ciepła do starego domu z serii Aquarea HT są w stanie zapewnić temperaturę wody wylotowej nawet do 65 oC. Stałą wydajność urządzenia możemy uzyskać nawet przy -15 oC. Urządzenia dostępne są w wariancie split i monoblok.

Czy montaż pompy ciepła w starym domu zawsze się opłaca? Decydując się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać, że na wydajność instalacji wpływ ma wiele czynników. W dużej mierze zależne jest to od stanu technicznego budynku. Ważne, aby dom był ocieplony w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności powinniśmy także zadbać o nową stolarkę okienną i drzwiową, zapewniającą właściwą izolację. Zminimalizowanie strat ciepła pozwoli osiągnąć lepsze efekty stosowania pompy ciepła i cieszyć się czystym, nowoczesnym systemem grzewczym.