Oszczędzanie energii elektrycznej w przemyśle: innowacyjne oprawy highbay

Prognozowany od kilku lat kryzys energetyczny przyszedł z większym impetem niż było to przewidywane. Jeszcze do początku 2022 roku, jedną z głównych przyczyn rosnących cen energii były zmiany klimatyczne. Aktualnie wizja rosnących cen energii elektrycznej, a także zagrożenie jej brakiem zostały przyspieszone przez aktualną sytuację geopolityczną. W związku z aktualną sytuacją gospodarczo-polityczną, przedsiębiorstwa dążą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Celem tych ograniczeń, jest przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji oraz kosztów utrzymania zakładu produkcyjnego, których wzrost wpływa nie tylko na sytuację finansową firmy, ale także na końcowy koszt produktu.

Oszczędzanie energii elektrycznej w przemyśle można realizować na wiele sposobów. Dobrym początkiem, który pomoże w stworzeniu pewnej strategii ograniczania kosztów, będzie wykonanie audytu energetycznego w przedsiębiorstwie. Taki audyt pozwoli określić obszary, które wymagają modernizacji i wprowadzenia zmian, mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Takie zmiany z pewnością przełożą się na obniżenie kosztów.

Wdrażanie działań i rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej w branży przemysłowej można podzielić na kilka etapów. Podział ten można przeprowadzić ze względu na rodzaje urządzeń pobierających prąd. Zapewne większość osób w pierwszej kolejności zwróci uwagę na konieczność wymiany lub modernizacji maszyn, chociażby przez wymianę silników elektrycznych na nowocześniejsze i o wyższym wskaźniku sprawności. Energooszczędny i zautomatyzowany park maszynowy w znaczący sposób ogranicza zużycie energii elektrycznej. Jednak w przypadku zakładów produkcyjnych ulokowanych w halach wielkopowierzchniowych, a także w przypadku magazynów duże znaczenie odgrywa dobór nowoczesnego systemu oświetlenia. Stawiając na innowacyjne rozwiązania możemy jeszcze efektywniej zoptymalizować koszty energii elektrycznej. Mówiąc o innowacjach mamy na myśli nie tylko niższe zużycie energii elektrycznej w czasie działania, ale także zredukowanie czasu działania oświetlenia, co przekłada się na pobór energii elektrycznej. Z doświadczenia wiemy, że w halach wielkopowierzchniowych oświetlenie działa praktycznie bez przerwy – co w przypadku systemu zmianowego oznacza często duży pobór energii elektrycznej przez całą dobę. Dlatego stworzyliśmy rozwiązania, dzięki którym skutecznie wdrożysz w swojej firmie strategię oszczędzania energii elektrycznej, zaczynając na przykład od oświetlenia.

Oprawy oświetleniowe stworzone z myślą o oszczędnościach

W halach wysokopowierzchniowych – niezależnie czy pełnią rolę hali produkcyjnych, czy przestrzeni magazynowych – niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, zgodne z obowiązującymi normami i przepisami prawa. Stanowisko pracy powinno być odpowiednio oświetlone, co regulują między innymi przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Normy bezpieczeństwa fotobiologicznego, a obowiązek zapewnienia właściwego oświetlenia, spoczywający na pracodawcy, określony jest w Kodeksie Pracy. Czy można zatem pogodzić oszczędzanie energii elektrycznej z zapewnieniem komfortowego i funkcjonalnego oświetlenia? W Solar uzyskasz to czego oczekujesz.

W ramach koncepcji Solar Light oferujemy nie tylko najlepszej jakości produkty z zakresu oświetlenia, ale także rozwiązania z zakresu systemów oświetlenia, które spełnią Twoje oczekiwania. Mamy spore doświadczenie oraz wiele zakończonych projektów i realizacji oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego w obiektach o różnym przeznaczeniu – od tworzenia systemów oświetlenia w przestrzeniach miejskich, budynkach użyteczności publicznej, pomieszczeniach biurowych, obiektach sportowych, po hale produkcyjne i magazynowe, a także sklepów i galerii handlowych w całej Europie. To doświadczenie pozwoliło nam w pełni poznać potrzeby i słabe punkty instalacji oświetleniowych w budynkach wielkopowierzchniowych jak i w tych mniejszych budynkach. Dzięki tej wiedzy wypracowaliśmy rozwiązania dopasowane do aktualnych potrzeb i oczekiwań rynku.

Jednym z takich przykładów są innowacyjne oprawy oświetleniowe typu highbay Horizon MD stosowane w zakładach przemysłowych.

Oszczędność energii elektrycznej na miarę XXI wieku

Oprawy oświetleniowe Horizon MD zostały stworzone z myślą o zastąpieniu klasycznych wyładowczych opraw oświetleniowych typu highbay. W przypadku stosowania tradycyjnych opraw highbay, ze względu na specyfikę działania lamp wyładowczych, wskazane jest aby tego rodzaju oświetlenie nie było często włączane i wyłączane. Jednak nie zawsze i nie w każdym miejscu zakładu produkcyjnego lub magazynu konieczne jest w danym momencie działanie oświetlenia. A gdyby wyłączyć światło, gdy nie jest potrzebne w danym pomieszczeniu? W przypadku innowacyjnych, ledowych opraw highbay można nie tylko zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, ale także można ten proces w pełni zautomatyzować. Naszą propozycją dla nowoczesnego przemysłu jest zastąpienie lamp wyładowczych nowoczesnymi oprawami Horizon MD, które wyposażone są we wbudowany czujnik ruchu i są pozbawione problemu z jakim muszą się zmierzyć użytkownicy klasycznych opraw wyładowczych highbay – czasem rozgrzewania/rozświetlania się lampy wyładowczej. Problem czasu rozświetlania praktycznie uniemożliwia stosowanie klasycznych opraw wyładowczych ze zwykłymi czujnikami ruchu. Jednak nie jest to zwykły czujnik ruchu, włączający światło na ustalony czas . Oprawy highbay Horizon MD mają wiele możliwości dodatkowych konfiguracji i ustawień czujnika dla jeszcze lepszego dopasowania do specyfiki obiektu. Dzięki zastosowaniu wbudowanego czujnika ruchu oprawy Horizon MD są jeszcze bardziej energooszczędne (nawet o dodatkowe 40%)

Oprawa Horizon MD zapewnia strumień świetlny o strumieniu do 22 000 lumenów, a efektywność świetlna wynosi 145 lm/W. Dostępne są różne barwy światła oraz zaawansowane systemy optyczne zapewniające różne kąty rozsyłu światła. Warto także zwrócić uwagę na żywotność oprawy Horizon –minimum 50 000 godzin, a także trwałość przy 100 000 cyklach wyłączeniowych.

Oprawy highbay z czujnikiem ruchu sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach przemysłowych i magazynowych,ale równieżw zadaszonych rampach przeładunkowych. Oprawa Horizon MD posiada bardzo wysoki stopień ochrony IP66 oraz klasę ochrony mechanicznej IK08, co oznacza, że jest zabezpieczona przed uderzeniem o wartości ok 5J. Oprawa może pracować w szerokim zakresie temperatur – od -30oC do +50 oC. Highbay Horizon możesz zainstalować na wysokości do 15 metrów – doskonale sprawdzi się w magazynach, halach produkcyjnych i innych pomieszczeniach o dużej powierzchni i wysokości.

Oprawa Horizon wykonana jest z wysokiej klasy aluminium i poliwęglanu . Najlepszej jakości materiały i precyzyjne wykonanie oprawy Horizon sprawiają, że jest ona niezawodna i trwała.


Oprawa highbay z czujnikiem ruchu i zaawansowanym sterowaniem

Wysoka jakość i doskonałe wykonanie to nie jedyne zalety oprawy highbay Horizon. Najważniejszą funkcją tej oprawy, jest możliwość dostosowania jej pracy do bieżących potrzeb i warunków panujących w obiekcie. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu oprawy w innowacyjny mikrofalowy czujnik ruchu i zmierzchu, który można dodatkowo zaprogramować – wszystko dla pełnego dopasowania do specyfiki Twojej firmy.Oprawę Horizon MD konfiguruje się za pośrednictwem sterownika/pilota, można więc programować ją zdalnie – nawet po zamontowaniu na dużej wysokości, w bardzo prosty i szybki sposób. Za pomocą pilota można skonfigurować wiele ustawień highbay Horizon MD i jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego urządzenia. Co zatem umożliwia sterowanie przy pomocy pilota IR? Na wstępie warto zaznaczyć, że wystarczy jeden sterownik do obsługi wielu opraw – na jeden obiekt czy pomieszczenie. To znacznie ułatwia obsługę oświetlenia i zarządzanie nim, nawet w przypadku dużych obiektów. Za pomocą pilota możesz w dowolnym momencie samodzielnie skonfigurować wiele ustawień danej oprawy. Wystarczy kilka kliknięć!

Pilot umożliwia ustawienie czujnika światła dziennego. W momencie gdy do pomieszczenia wpada wystarczająco dużo światła dziennego, możliwe jest przyciemnienie oprawy. Na pilocie możliwe jest ustawienie następujących wartości w ramach konfiguracji czujnika światła dziennego: 5 L, 15 L, 30 L, 50 L, 100 L, 150 L. Taka możliwość konfiguracji oprawy pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i wykorzystanie światła dziennego, jeżeli tylko jest taka możliwość.

Regulowany jest także poziom przyciemnienia oprawy w okresie oczekiwania, czyli w chwili, gdy w zasięgu czujnika nie jest wykrywany żaden ruch. Poziom przyciemnienie może wynieść 10%, 20%, 30%, 50%. Sam zdecyduj jaki poziom doświetlenia w momencie czuwania jest potrzebny w danym obiekcie – ustawiając ten parametr określasz także zużycie prądu, zwiększając oszczędności.

Oczywiście w ustawieniach czujnika mikrofalowego znajdziemy też takie funkcje, jak regulacja czasu podtrzymania oraz czasu oczekiwania. Oznacza to, że użytkownik za pośrednictwem pilota może w dowolnym momencie zdalnie zmienić czas, który musi upłynąć bez wykrycia ruchu przez czujnik, zanim oprawa zostanie przyciemniona, a także czas bez wykrycia ruchu, po którym oprawa zostanie wyłączona. Regulacji podlega również rozmiar obszaru działania czujnika – to przydatna funkcja, szczególnie, gdy obiekt zostaje przeorganizowany lub zmienia się jego przeznaczenie.


 

Innowacyjny zintegrowany czujnik mikrofalowy jest wbudowany centralnie w oprawę i działa w sposób płynny nawet przy montażu na dużych wysokościach. Czujnik mikrofalowy w oprawie highbay ma możliwość działania w różnych trybach:

  • reakcja na ruch – detekcja ruchu powoduje właczenie się oprawy. Dodatkowo podobnie jak w przypadku oświetlenia z czujnikiem ruchu w korytarzach można tą oprawę przyciemnić do np. 10% w czasie czuwania, a po zaprogramowanym czasie wyłączyć całkowicie.

  • reakcja czujnika na natężenie światła dziennego – możliwość zaprogramowania czujnika tak, aby wyłączał oświetlenie w momencie gdy w pomieszczeniu dostępna jest wystarczająca ilość światła dziennego

  • możliwość zaprogramowania prostych scen świetlnych, dopasowanych do najczęściej występujących sytuacji i potrzeb.

Odpowiednie ustawienie czujnika ruchu oraz czujnika natężenia światła dziennego pozwala zminimalizować godziny działania opraw, kiedy nie jest to konieczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się między innymi w magazynach o dużej powierzchni, gdzie oświetlenie może być włączone strefowo – tam, gdzie to niezbędne w danym momencie. Wówczas można ustawić czułość czujnika, tak aby reagował na ruch większych obiektów – np. wózków widłowych (także elektrycznych).


 

Kazda oprawa Horizon MD posiada predefiniowane konfiguracje. W ramach tego, mamy do dyspozycji trzy zaprogramowane sceny, z ustawionymi na stałe takimi parametrami, jak zasięg pracy czujnika, czas oczekiwania i wstrzymania, moc oświetlenia w czasie czuwania, a także czujnik natężenia światła dziennego. Możliwe jest także ustawienie czułości czujnika. Dostępna jest wysoka czujność uruchamiająca oprawę w przypadku ruchu pieszego, czy poruszenia ręką, lub niska czułość, w przypadku której czujnik reagować będzie dopiero, gdy w promieniu jego działania znajdą się większe obiekty – np. wózek widłowy, czy samochód ciężarowy, dostawczy. Dla pewności, że oprawy highbay działają jak należy i cały system oświetlenia jest w pełni sprawny, na pilocie umieszczono przycisk uruchamiający tryb testowy.

Zaawansowane sterowanie proste z obsłudze – oprawy highbay dla przemysłu

Tworząc rozwiązania w ramach naszych koncepcji, ułatwiające wdrażanie programu oszczędnościowego w przemyśle postawiliśmy sobie cel, aby codzienna obsługa oświetlenia nie była skomplikowana i nie przysparzała trudności. Takie właśnie są oprawy highbay Horizon MD, które doskonale łączą w sobie trwałość i niezawodność działania, tak bardzo cenioną w przemyśle, z nowoczesnymi rozwiązaniami, dzięki którym znacznie zmniejszysz zużycie energii elektrycznej w obiekcie, a to przełoży się na optymalizację finansów w Twojej firmie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opraw highbay Horizon MD, a także naszych programów oszczędnościowych dla przedsiębiorstw? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi!


 

Formularz kontaktowy

Napisz, w czym możemy Ci pomóc. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie
NIP:

Imię i Nazwisko
(osoba odbierająca towar):
Adres e-mail:
Telefon:
Temat:
Treść:
Załącznik:
Dodaj załącznik