Wybierz koszyk:




Obudowa modułowa – którą wybrać?

 

Schneider Electric oferuje szeroką gamę obudów niskiego napięcia, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach komercyjnych. Ich wielkość, wygląd oraz funkcjonalności dobrze sprawdzają się w licznych projektach, zapewniając bezpieczeństwo każdej instalacji elektrycznej. Sprawdź, która obudowa najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i doskonale wkomponuje się w otaczające Cię wnętrza.

 


Easy9 EU – stylowe i łatwe w instalacji

Obudowy Easy9 EU to idealne rozwiązanie przeznaczone do montażu podtynkowego i natynkowego. Dzięki nowoczesnemu wzornictwu i płaskiemu kształtowi dobrze wkomponują się w każde wnętrze. Dzięki dużej przestrzeni na okablowanie aparatów możliwe jest sprawne zamontowanie od 8 do 36 standardowych modułów. Tym samym, możliwe jest dobranie odpowiedniej wersji do indywidualnych wymagań każdego projektu.

Rysunek 1 - Zalety Easy9 EU
 

Obudowy Easy9 EU do 63A tworzą kompleksowe rozwiązanie wraz z aparatami z serii K60. Dzięki dużej sztywności, obudowy te można montować nawet w trudno dostępnych miejscach. W 12-modułowej wersji obudów głębokość kasety podtynkowej wynosi jedynie 76 mm, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wnętrz z bardzo cienkimi ścianami. Drzwi, dostępne są w kolorze białym pełnym lub transparentnym przydymionym i otwierają się do 180°, co ułatwia dostęp nawet w wąskich przestrzeniach. Ich płaska konstrukcja poprawia integrację przestrzenną, a możliwość montażu po lewej i prawej stronie zapewnia łatwy dostęp do rozdzielnicy.

Rysunek 2 - Easy9 EU w wersji podtynkowej i natynkowej
 

Obudowy Easy9 EU charakteryzują się 2 klasą izolacji oraz spełniają normy IEC 60529, oferując ochronę IP40 przy zamkniętych drzwiach i IP30 przy otwartych. Dodatkowo, zgodnie z normą IEC 62262, mają wytrzymałość mechaniczną IK07. Dzięki tym wysokim parametrom ochronnym, obudowy Easy9 EU mogą być szeroko stosowane w różnych typach budownictwa, w tym w budownictwie mieszkaniowym, lokalach usługowych czy małych obiektach komercyjnych. Ich parametry zapewniają niezawodną ochronę i estetyczny wygląd, a wysoki standard wykonania spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa. Zaokrąglone kształty minimalizują ryzyko podrażnień rąk i uszkodzeń przewodów podczas instalacji i okablowania rozdzielnicy.

Istotnym aspektem przy procesie produkcji Easy9 EU są kwestie środowiskowe. W związku z czym tył i wewnętrzna konstrukcja obudów wykonane są z polistyrenu pochodzącego z recyklingu, a opakowania zawierają około 70% materiałów z recyklingu.

Zalety Easy9 EU obejmują:

  • Zgodność z normami EN 60670-1 oraz EN 60670-24;
  • Kąt otwarcia drzwi do 180°;
  • Odporność na uderzenia IK07;
  • Stopień ochrony IP40 (drzwi zamknięte);
  • Możliwość montażu drzwi po obu stronach;
  • Zaokrąglone brzegi;
  • Kompaktowe rozmiary umożliwiające montaż w mniejszych przestrzeniach.

Mureva

Seria Mureva IP65 charakteryzuje się wyjątkową jakością wykonania i precyzyjnie dobranymi parametrami technicznymi. Produkty te są idealne dla osób, które cenią sobie trwałość i niezawodność. Doskonale sprawdzają się więc w budownictwie przemysłowym, mieszkalnym oraz usługowym.

Rysunek 3 - Obudowy z serii Mureva
 

Mureva wyróżnia się nowoczesnym designem, który wpisuje się w niemal stylu architektonicznego i wnętrza. Ergonomiczne krzywizny i błyszczący wygląd podkreślają skuteczność ochrony przed uderzeniami, pyłem i wodą. Przezroczyste drzwi z możliwością ich montażu po prawej lub lewej stronie (w zależności od wersji obudowy) ułatwiają łatwy dostęp i natychmiastową kontrolę warunków pracy.

Obudowy Mureva są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie do różnych potrzeb użytkowników i instalatorów. Standardowo dostępnych jest 7 wersji, mieszczących od 3 do 72 modułów. Można w nich montować zarówno wyłączniki modułowe do 125A, jak i aparaty niemodułowe dzięki płytkom montażowym. Modułowa konstrukcja umożliwia szybki montaż i demontaż, co skraca czas instalacji. W zależności od wersji, można zainstalować przyciski i gniazda przemysłowe w dedykowanych interfejsach z boku lub na dole obudowy. Schneider Electric oferuje również obudowy wielofunkcyjne w 5 rozmiarach, często używane do produkcji szafek sterowniczych z urządzeniami niemodułowymi. Dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty montażowe, zamki na klucz i zaślepki do osłon, poprawiają komfort instalacji i zabezpieczają dostęp do rozdzielnic, zapewniając estetyczny wygląd.

Rysunek 4 - Mureva w wersji z interfejsem na gniazdo
 

Obudowy Mureva posiadają wytrzymałość mechaniczną IK09, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nawet w najbardziej wymagających środowiskach. Zgodność z normami IEC 60670-1 i 24 (dla pustych obudów) oraz IEC 61439-1 i 3 (dla wyposażonych obudów) gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i instalacji. Zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami zapewniają niezawodność pracy instalacji elektrycznej, a wmontowane listwy zaciskowe uziemiające i neutralne minimalizują ryzyko porażenia prądem.

Obudowy Mureva są kompatybilne z szeroką gamą urządzeń elektrycznych, w tym przekaźników, sterowników i wyłączników, co czyni je wszechstronnymi. Uniwersalne rozmiary i standardy otworów montażowych pozwalają na instalację w istniejących instalacjach bez dodatkowych przeróbek. Idealnie współpracują zarówno z aparatami do budownictwa mieszkaniowego K60, jak i komercyjnymi Acti9.

Zalety obudów Mureva:

  • Trwałość i niezawodność zamknięta w nowoczesnym wyglądzie;
  • Szeroki zakres zastosowań w budownictwie przemysłowym, mieszkalnym i usługowym;
  • Skuteczna ochrona przed uderzeniami, pyłem i wodą dzięki ergonomicznym krzywiznom;
  • Możliwość instalacji drzwi po prawej lub lewej stronie;
  • 7 wersji mieszczących od 3 do 72 modułów;
  • Modułowa konstrukcja umożliwiająca szybki montaż i demontaż;
  • Klasa szczelności IP65 oraz wytrzymałość mechaniczna IK09;
  • Kompatybilne z szeroką gamą urządzeń elektrycznych, w tym przekaźników, sterowników i wyłączników;
  • Dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty montażowe, zamki na klucz i zaślepki do osłon, poprawiające komfort instalacji i zabezpieczające dostęp do rozdzielnic.

PrismaSet XS

PrismaSet XS to nowoczesna i zaawansowana seria rozdzielnic do 125A, stworzona z myślą o elektroinstalatorach. Charakteryzuje się ergonomicznym montażem i solidną konstrukcją. Można to zauważyć zwłaszcza w wersji 24-modułowej, w której zastosowano metalowe wzmocnienia oraz drzwi wykonane z metalu lub metalu i szkła.

Rysunek 5 - Obudowa LVSXN624
 

Seria obejmuje obudowy z liczbą rzędów od 1 do 6 oraz o szerokości 13-, 18- i 24- modułów. Są one przeznaczone do najwyższej klasy budynków mieszkalnych i usługowych, a do tego tworzą idealne rozwiązanie z aparatami K60 i Acti9 Schneider Electric. Sprawny montaż z pewnością ułatwi Możliwość łączenia obudów w pionie i poziomie oraz ułatwia montaż i zapewnia dużą przestrzeń na okablowanie. Zgodność z normami IEC 60670-1 i 24 oraz IEC 61439-1 i 3 gwarantuje niezawodność i wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. PrismaSeT XS w wersji z drzwiami posiadają IP40 oraz wytrzymałość mechaniczną IK09. Obudowy mogą być montowane zarówno na ścianach murowanych lub jak i gipsowo-kartonowych.

Co wyróżnia te obudowy?

PrismaSet XS to kompaktowa i nowoczesna wersją rozdzielnic niskiego napięcia przystosowana do zastosowania w apartamentach mieszkalnych i obiektach komercyjnych – szpitalach, hotelach czy biurowcach. Oto jej główne zalety:

  • Łatwość instalacji: Dzięki wymiennym szynom DIN w wersji 24M oraz pionowym blokom rozdzielnic VDIS, montaż jest prosty i intuicyjny.
  • Kompatybilność: Rozdzielnice są zgodne z urządzeniami i akcesoriami montażowymi Schneider Electric. Można w nich stosować wyłączniki NSXm dzięki regulacji pozycji szyny DIN.
  • Elastyczność: Umożliwiają łatwe łączenie rozdzielnic w pionie i poziomie oraz oferują wersję multimedialną.
  • Solidne wykonanie i estetyka: Transparentne drzwi z metalu i szkła w wersji o szerokości 24 modułów wyróżniają się na tle innych produktów.
  • Szeroki wybór listew zaciskowych: Dostępne są w wersjach wtykowych i śrubowych, zarówno jako wyposażenie, jak i akcesoria.

Dodatkowo, dostępna jest wersja multimedialna, która jest doskonałym rozwiązaniem dla instalacji multimedialnych oraz alarmowych, które nie są związane z rozdziałem energii. Występują w wersji 3-rzędowej o szerokości 13- i 18- modułowej w wersji natynkowej oraz podtynkowej. Wersja jest zgodna z powszechnie używanymi urządzeniami teletechnicznymi, dzięki uniwersalnej płytce montażowej i szynie DIN. Oprócz tego, można je łączyć z akcesoriami z serii FIX za sprawą perforowanej płyty montażowej.

Rysunek 6 - Szyna DIN
 
Rysunek 7 - Płyta montażowa
 

PrismaSeT S

PrismaSeT S do 160A to metalowe obudowy do montażu natynkowego, stworzone z myślą o elektrykach: ergonomia i elastyczność instalacji w jednym. Dostępne są w wersji 24- modułowej od 4 do 8 rzędów bez przedziału kablowego oraz od 6 do 8 rzędów z przedziałem kablowym.

PrismaSeT S posiadają II klasę izolacji, metalowy stelaż, zdejmowane boki i szyny DIN ułatwiające okablowanie i konserwację. Wersja 24-modułowa od 6 do 8 rzędów posiada boczny kanał do podłączenia zacisków lub instalacji głównych kabli zasilających. Gładkie białe pełne i przezroczyste drzwi są dostępne jako akcesoria, a 4 różne pozycje szyny DIN umożliwiają regulację odstępu i głębokości. Przedział kablowy w obudowie domyślnie posiada drzwi białe pełne w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, które również należy zamówić jako odrębny numer katalogowy. W zestawie znajduje się wyjmowana szyna DIN w rozmiarze 24 modułów oraz listwa zaciskowa do szybkiego podłączenia uziemienia.

Rysunek 8 - Obudowy PrismaSeT S
 

Obudowy PrismaSeT S posiadają stopień ochrony IP30 / IP40 w wersji odpowiednio bez/ z drzwiami, a ponadto wytrzymałość mechaniczną IK08 bez drzwi i IK09 z drzwiami. Są zgodne z normami IEC 61439 -1, 2 i 3. Obudowy PrismaSeT S łączą niezawodność z wysoką wytrzymałością, oferując proste, skuteczne i estetyczne rozwiązanie dla budynków komercyjnych i mieszkalnych. Zwiększają ergonomię dla elektryków i instalatorów, mają atrakcyjny wygląd i wysoką wytrzymałość. Są w pełni kompatybilne z produktami Schneider Electric. Łatwość instalacji i szeroki asortyment listew zaciskowych (śrubowych lub zaciskowych) dostarczanych lub dostępnych jako akcesoria, zapewniają konsumentom większą elastyczność.

Rysunek 9 - Obudowa PrismaSeT S LVSSD624
 

Wybierając PrismaSeT S, inwestujesz w jakość, bezpieczeństwo i estetykę każdej instalacji elektrycznej.

Porównanie głównych cech, które pozwoli dobrać odpowiednią obudowę modułową do aktualnie realizowanego projektu można zobaczyć w poniższej tabeli.

Cechy Easy9 EU Mureva PrismaSeT XS PrismaSeT S
Odporność na uderzenia IK07 (z drzwiami) IK09 (z drzwiami) IK09 (z drzwiami) IK09 (z drzwiami)
IK08 (bez drzwi)
Ochrona IP IP40 (zamknięte drzwi)
IP30 (otwarte drzwi)
IP65 (z drzwiami) IP40 (z drzwiami) IP40 (z drzwiami)
IP30 (bez drzwi)
Montaż drzwi po obu stronach Tak Tak* Tak Tak*
Rozmiary 8 – 36 modułów
1-3 rzędów
3 – 72 modułów*
1-4 rzędów*
13, 18, 24-modułów
1-6 rzędów
24 moduły
4-8 rzędów (bez przedziału kablowego)
6-8 rzędów (z przedziałem kablowym)
Zastosowanie Budownictwo mieszkaniowe, małe obiekty usługowe Budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe, usługowe Budownictwo mieszkaniowe, usługowe Budownictwo usługowe, mieszkaniowe
Wybrane akcesoria Bloki zacisków śrubowych Bloki zacisków śrubowych, gniazda, zamki na klucz, uchwyty Bloki zacisków wtykowych i śrubowych, szyny DIN, uchwyty, VDIS Bloki zacisków wtykowych i śrubowych, szyny DIN, uchwyty, VDIS
Wyróżniająca cecha Zaokrąglone brzegi, płaska konstrukcja Nowoczesny design, ergonomiczne krzywizny Transparentne przeszklone drzwi metalowe (24M) Metalowy stelaż, zdejmowane boki

*w zależności od wersji obudowy

Podsumowując, to, która obudowa zostanie zastosowana przy wykonywaniu prac instalatorskich zależy w głównej mierze od tego, gdzie ma być taka rozdzielnica i czemu ma służyć. Należy więc odpowiednio dopasować obudowę do dedykowanego projektu w taki sposób, by zapewnić wysokie standardy bezpieczeństwa, a przy tym ułatwić prace instalatorskie Elektryka i spełnić oczekiwania właściciela lokalu względem estetyki.