Mały element wielkiej wagi, czyli jak wykonać rozdzielnię elektryczną z zachowaniem wysokiej jakości, nie narażając się na dodatkowe koszty.

Podczas projektowania urządzenia elektrotechnicznego bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe parametry elektryczne, warunki środowiskowe, otoczenie zewnętrzne oraz potrzeby wynikające z zastosowania danego rozwiązania. Często pozostawiamy rezerwę, na wypadek rozbudowy urządzenia w zakresie rozwoju możliwości technologicznych inwestora. Następnie przychodzi etap prefabrykacji urządzenia, montaż w miejscu docelowym oraz uruchomienie. Na tym etapie bardzo często zapominany o właściwych połączeniach między poszczególnymi aparatami oraz pomiędzy urządzeniem a siecią energetyczną. Najczęściej wykonywane są one za pomocą kabli i przewodów, połączonych zaciskami, a przy większych prądach, za pomocą szynoprzewodów. Od rodzaju i sposobu zastosowanych zacisków zależeć będzie niezawodność i bezpieczeństwo pracy naszego urządzenia. Dlatego warto zastosować niezawodne zaciski, produkt najwyższej jakości, gwarantujące poprawną pracę urządzeń. Po czym rozpoznać dobry zacisk ?


Po pierwsze:
część przewodząca zacisku wykonana jest z monobloku, ze specjalnych stopów metali, w które wkręcone są śruby imbusowe. Gwarantuje to, możliwość dokręcania śruby z odpowiednio dużym momentem oraz to, że całość nie rozpadnie się na kawałki.


Po drugie: specjalna konstrukcja szczęki zacisku oraz śruby, które pokryte są pastą stykową, zapewniają doskonały docisk zarówno małych, jak i dużych przekrojów, drutu lub linki, bez konieczności stosowania tulejek oraz końcówek kablowych. Zacisk taki możemy montować wielokrotnie, bez ryzyka pęknięcia.


Po trzecie: możliwość połączenia dwóch rodzajów kabli: miedzianych i aluminiowych do każdej szczęki zacisku. Jest to uniwersalne rozwiązanie, skutkujące brakiem ewentualnych problemów podczas montażu urządzenia w istniejącej instalacji.


Po czwarte: dobry zacisk powinien spełniać wszystkie wymagania obowiązujących norm oraz dyrektyw oraz posiadać znak CE. Poza wspomnianym znakiem CE, często potrzebne są międzynarodowe certyfikaty czy dopuszczenia jak UL, ULc, Gost, zezwolenia Rostechnadzor itd. Nie będzie przeszkód formalnych w drodze do dalszej certyfikacji urządzenia, oraz eksportu do takich krajów jak USA, Kanada czy Rosja.


Po piąte: świadectwem jakości produktu jest także jego wieloletnia obecność na rynku. W przypadku rozbudowy urządzenia możemy spokojnie dokupić i zamontować nowe zaciski, obok obecnie istniejących. Gama akcesoriów dodatkowych uzupełnia ofertę,pozwalając klientowi połączyć każdy nietypowy przewód, nawet po wielu latach od montażu.



W kwestii technicznej, musimy zwrócić uwagę na aspekt dostępnej dokumentacji w postaci kart katalogowych danego zacisku, rysunków wymiarowych, zdjęć i wizualizacji 3D, dostępnych od ręki na stronie internetowej. Narzędzia te ułatwiają projektowanie a potem montaż.


Od strony handlowej należy zwrócić uwagę na dostępność zacisków, możliwość uzyskania wsparcia technicznego czy otrzymania produktu do testów.


Istotnym czynnikiem wyboru jest także cena. Produkt wysokiej klasy nigdy nie będzie najtańszym rozwiązaniem i dlatego czasem wybierane jest inne, kompromisowe rozwiązanie. W efekcie końcowym mogą zdarzyć się reklamacje urządzeń, które często instalowane są w odległych miejscach, a z pozoru banalna wymiana zacisku może wygenerować wysokie koszty. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie, ile mogliśmy zyskać, stosując odpowiednie zaciski, w myśl zasady: mały element – wielkiej wagi.

Część przewodząca zacisków Ensto Clampo Pro wykonana jest z monobloku, ze specjalnych stopów metali, w których wkręcone są śruby imbusowe. Specjalna konstrukcja szczęki zacisku Ensto Clampo Pro oraz śruby, które pokryte są pastą stykową, zapewniają doskonały docisk. Istnieje możliwość połączenia dwóch rodzajów kabli: miedzianych i aluminiowych w jednym zacisku Ensto Clampo Pro.