Jokab Safety — a Ty jak dbasz o bezpieczeństwo maszyn?

Odkąd odkryto liczne korzyści wynikające z wprowadzania automatyzacji i robotyzacji w procesach przemysłowych, rozwój technologii produkcji przybrał jasny kierunek. Z roku na rok powiększa się grono zwolenników automatyzacji procesów zarówno w przemyśle produkcyjnym, jak i w biznesie. Liczby nie kłamią — jak wynika z raportu firmy Deloitte, aż 67% przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie inteligentnych maszyn na linie produkcyjne. Czy zagraża to “żywym” pracownikom? Wręcz przeciwnie! Automatyzacja procesów przy użyciu robotów pozwala na rozwój pracowników. W momencie, gdy roboty zajmą się wykonywaniem nudnych i rutynowych czynności, pracownicy mogą zająć się znacznie bardziej kreatywnymi zadaniami, dzięki którym będą rozwijać umiejętności i doświadczenie. Pozostałymi ważnymi aspektami związanymi z wprowadzeniem robotyzacji w przedsiębiorstwie jest znaczna poprawa wydajności, a także — co z pewnością niektórych z Was zaskoczy — wzrost jakości obsługi Klienta. Procesy zachodzące w przedsiębiorstwie mogą być wykonywane bardziej precyzyjnie, sprawniej i terminowo, co procentuje w ocenach Klientów. Jednak, aby symbioza pracowników z tzw. wirtualnymi pracownikami przebiegała korzystnie i bez żadnych perturbacji, warto zadbać o bezpieczeństwo. Urządzenia z zakresu bezpieczeństwa maszyn tak naprawdę mają za zadanie chronić zarówno roboty, jak i pracowników. Produkty z zakresu ochrony maszyn mają także na celu stworzenie komfortowego środowiska pracy, leszcze lepszej przestrzeni, w której człowiek i robot będą świetnymi współpracownikami.

ABB Jokab Safety — by pracowało się bezpiecznie

Właśnie stworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska pracy w zautomatyzowanym przemyśle było od początku celem firmy Jokab Safety. Marka ta powstała w 1988 roku w Szwecji i od tego czasu nieprzerwanie zajmuje się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa maszyn. Aktualnie Jokab Safety jest częścią marki ABB i tworzy kompleksowe systemy zapewniające bezpieczeństwo maszyn i przede wszystkim ich operatorów. Co znajdziemy w ofercie? Jest tego naprawdę sporo — od elementów pozwalających stworzyć bezpieczne środowisko dla pojedynczej maszyny, systemy zabezpieczające całe linie produkcyjne, po innowacyjne oprogramowania pozwalające na jeszcze lepsze monitorowanie procesów produkcyjnych i wychwytywanie wszelkich nieprawidłowości. Produkty Jokab Safety ABB to kolejna świetna seria produktów stworzonych dla nawet najbardziej wymagających Klientów. To nie tylko wysoka jakość, precyzja wykonania, świetne materiały, ale i możliwość swobodnego kreowania systemu z dostępnych komponentów. Ty tworzysz — Jokab Safety dostarcza niezbędne elementy.

Pluto, Vital, Sentry — doskonałe trio Jokab Safety

JNajważniejsza w systemach bezpieczeństwa jest szybka reakcja na potencjalne zagrożenie. Dlatego też jednym z istotniejszych elementów systemów bezpieczeństwa maszyn są urządzenia monitorujące — zarówno pracę maszyn, jak i samego systemu. Jokab Safety ABB proponuje nam innowacyjne sterowniki i przekaźniki, które pozwalają na monitorowanie urządzeń bezpieczeństwa w niewielkich systemach, a także na rozbudowanych liniach produkcyjnych, nawet w wyjątkowo wymagających warunkach. Jednym z urządzeń z serii Jokab Safety jest moduł Pluto. Jest to niezwykle wydajny, a przy tym ekonomiczny w działaniu sterownik bezpieczeństwa, który odznacza się kompaktową budową. Jego zaletą jest możliwość zastosowania w wielu systemach. Doskonale sprawdzi się w niewielkich, jak i w bardzo rozbudowanych systemach maszyn. Jego niezawodne działanie sprawia, że używany jest również w składach kolejowych. Niewielkich rozmiarów sterownik bezpieczeństwa Pluto to niezwykle funkcjonalne urządzenie, dające duże możliwości przy tworzeniu systemu bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że do jednej magistrali bezpieczeństwa można podłączyć nawet 32 sterowniki Pluto, które będą się ze sobą komunikować. Intuicyjny interfejs oprogramowania sterownika umożliwia projektowanie złożonych funkcji oraz zarządzanie bezpieczeństwem zaawansowanych technologicznie maszyn. Sterownik bezpieczeństwa Vital nie wymaga oprogramowania. Dzięki wykorzystaniu w urządzeniu systemu DYNlink można do jednego obwodu bezpieczeństwa podłączyć szeregowo nawet 30 urządzeń bezpieczeństwa. Aż trudno uwierzyć, że jeden sterownik bezpieczeństwa umożliwia monitorowanie bezpieczeństwa w wielu urządzeniach. Zazwyczaj wymaga to sterownika programowalnego. Vital doskonale sprawdza się także w przypadku nadzorowania przycisków zatrzymania awaryjnego, które stosuje się w większych systemach maszyn. W przypadku sterowników bezpieczeństwa Vital montaż i konfiguracja są niezwykle łatwe do przeprowadzenia i intuicyjne, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększa komfort pracy z urządzeniem. Kolejnym elementem w tym zgranym trio jest przekaźnik bezpieczeństwa Sentry. Został zaprojektowany tak, by jego użytkowanie było wygodne i intuicyjne. Sentry przeznaczony jest do wszelkich typowych urządzeń bezpieczeństwa i jest przekaźnikiem bezpieczeństwa o dużej obciążalności. Modele przekaźników bezpieczeństwa Sentry wyposażone w diody LED w trzech kolorach umożliwiają szybsze odczytanie informacji na temat awarii i skuteczne rozwiązanie problemu. Dzięki funkcji programowania czasowego (dokładność ±1%) możesz zminimalizować niepotrzebne przestoje w pracy. Sentry, podobnie jak inne elementy serii Jokab Safety, odznacza się szybkim i nieskomplikowanym montażem. To duże ułatwienie w procesie monitorowania urządzeń bezpieczeństwa.

Kurtyny świetlne Orion — bezpieczeństwo najważniejsze!

Mówiąc o bezpieczeństwie maszyn, nie możemy pominąć kwestii bezpieczeństwa pracowników. Inteligentne roboty z pewnością są w procesie produkcji ogromnym ułatwieniem, jednak to my kierujemy ich działaniem, nadajemy im sens. Dlatego też warto zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Właśnie do tego celu zostały stworzone kurtyny świetlne Orion. Wybierając kurtynę świetlną warto pamiętać o doborze odpowiedniej rozdzielczości. Kurtyny o rozdzielczości 14 mm doskonale wykrywają palce. Taka kurtyna znajdzie swoje zastosowanie w przypadkach, gdy pracownik znajduje się blisko maszyny i musi mieć do niej szybki dostęp. Większy zasięg wykrywania zapewniają kurtyny świetlne o rozdzielczości 30 mm. Jednak ten rodzaj zabezpieczenia wymaga większej odległości bezpieczeństwa. Wśród produktów Jokab Safety znajdziemy także bariery wykrywające ciało — Orion 2 Extended. Najlepszy efekt zabezpieczenia uzyskamy stosując kilka rodzajów barier świetlnych wraz z pojedynczymi wiązkami światła.

Przyciski zatrzymania awaryjnego Jokab Safety

Seria Jokab Safety została również wyposażona w przyciski zatrzymania awaryjnego. Ich zadaniem jest zatrzymanie nieprawidłowych i niebezpiecznych czynności wykonywanych przez maszynę lub całkowite wyłączenie energii elektrycznej. Przyciski zatrzymania awaryjnego są dodatkowym środkiem bezpieczeństwa, który ma zapewnić operatorowi możliwość całkowitego zatrzymania maszyny w przypadku awarii. To urządzenie pozwala na zminimalizowanie skutków wypadku, a nawet zapobiegnięcie mu. Oczywiście urządzenia zabezpieczające powinny znajdować się zasięgu pracownika i być w pełni dostępne. W linii produktów Jokab Safety znajdziemy kilka rodzajów przycisków zatrzymania awaryjnego: Smile, INCA, EStrong i Compact. Tak rozbudowana oferta umożliwia dobór najlepszego urządzenia do danej instalacji, który swoją specyfiką, rozmiarem czy sposobem instalacji będzie idealnie dopasowany do całego systemu zabezpieczającego. Przyciski zatrzymania awaryjnego ABB są proste w montażu — nie ukrywajmy, to ich duża zaleta. Zastosowanie złącz M12 i centralnie umieszczone otwory montażowe znacznie przyspieszają instalację. Niezawodne wnętrze przycisku ukryte jest pod kompaktową i ergonomiczną obudową, która zajmuje mniej miejsca niż inne urządzenia tego typu. Pamiętaj jednak, że przyciski zatrzymania awaryjnego nie mogą zastąpić podstawowego systemu zabezpieczającego!