Jak modernizacja oświetlenia przekłada się na optymalizację kosztów w przemyśle i sektorze publicznym

Temat zmniejszenia zużycia energii jest od co najmniej kilku lat przedmiotem gorących dyskusji. Intensywność zainteresowania tematem podsyca kilka czynników. Z pewnością jednym z nich jest panujący kryzys gospodarczy, który dotknął większość przedsiębiorstw z sektora przemysłowego, jak i usługowego, który przełożył się na spadek zysków w porównaniu do lat poprzednich. Kluczowe są także wysokie ceny energii i ciągła niepewność, czy w kolejnych miesiącach stawki za 1 kWh zwiększą się i o jaką kwotę. Choć rząd przygotował programy pomocowe dla przedsiębiorstw energochłonnych, to ustalone warunki sprawiają, że niewiele firm kwalifikuje się do skorzystania ze wsparcia. To jednak nie wszystkie „zmartwienia” – poza skutkami kryzysu i rekordowymi cenami energii elektrycznej przedsiębiorstwa, dochodzą jeszcze kwestie związane ze zmianami klimatycznymi. Konkretniej rzecz ujmując, unijne projekty zmian zawarte w pakiecie „Gotowi na 55”. Celem tego pakietu jest redukcja emisji o minimum 55% do 2030 roku. Jednym z założeń „Gotowi na 55” jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków i zmniejszenie zużycia energii.

Według statystyk, za największe zapotrzebowanie na energię elektryczną odpowiada przemysł. W zależności od branży i specyfiki danego przedsiębiorstwa zużycie może się różnić. W skrajnych przypadkach koszty oświetlania mogą stanowić nawet 80% kosztów przedsiębiorstwa. W ostatnim czasie zwiększone zapotrzebowanie na prąd odnotowały także firmy, związane z sektorem przestrzeni magazynowych – miały na to w dużej mierze wpływ zmiany zachowań konsumentów i zwiększenie udziału branży e-commerce w rynku. Mówiąc o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną należy wspomnieć także o samorządach. Oświetlenie przestrzeni publicznych czy ulic w gminach często bywa przestarzałe i nieodpowiednio zaprojektowane, co w znaczącym stopniu zwiększa zużycie energii elektrycznej.

Czy istnieje sposób na zmniejszenie poboru energii elektrycznej niezbędnej dla oświetlenia budynków lub przestrzeni zewnętrznej? Dzięki kompleksowej modernizacji oświetlenia możliwe jest znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną, co przekłada się realnie na zmniejszenie kosztów. A jest o co walczyć, bo dzięki dobremu projektowi oświetlenia, odpowiednio dobranym oprawom i inteligentnej automatyzacji możemy zredukować pobór mocy nawet o 80%. Niższe koszty energii elektrycznej to nie jedyne korzyści wynikające z modernizacji oświetlenia. To także poprawa warunków w środowisku pracy, zwiększenie komfortu, co może przełożyć się na lepszą wydajność – co szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu.

Kiedy modernizacja oświetlenia jest konieczna?

Po tym jak nasza uwaga skoncentrowana była przede wszystkim na wyborze źródła energii oraz pozyskaniu największej ilości energii ze źródeł odnawialnych, nadszedł czas na to, by dokładniej przyjrzeć się kwestii optymalizacji zużycia energii i jej niemarnotrawienia. Żeby przekonać się, czy w danym obiekcie lub przestrzeni konieczne jest przeprowadzenie modernizacji oświetlenia i w jakim stopniu przełoży się to na oszczędności, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Dzięki analizie stanu obecnego, możliwe jest określenie w jakim zakresie powinna być wykonana modernizacja oświetlenia i najlepiej dopasować rozwiązania. Często w przypadku instalacji oświetleniowych możemy mówić marnotrawieniu energii elektrycznej na skutek użytkowania przestarzałych technologicznie opraw. Już sama zmiana konwencjonalnych opraw (np. lamp wyładowczych) na źródła LED wiąże się z oszczędnościami na poziomie 50%. Kluczowe jest także właściwe rozmieszczenie opraw, które dostarczy światła o odpowiednim natężeniu tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne i wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Podczas audytu wykonywanego przez specjalistów z Solar Polska analizowana jest specyfika budynku, jego konstrukcja, funkcjonalność i wymagania projektowe. W ramach doradztwa oświetleniowego wykonywany jest projekt oświetlenia z uwzględnieniem parametrów natężenia światła, tak by kwestie związane ze zmniejszeniem kosztów nie wpływały negatywnie na komfort przebywania w pomieszczeniach. Nasi specjaliści dobiorą najlepsze oprawy i zaplanują ich rozmieszczenie, aby uzyskać najlepszy efekt.

Skąd inwestor będzie wiedzieć, że modernizacja oświetlenia rzeczywiście jest opłacalna? W ramach Solar TCO, możemy wykonać dokładną symulację, po jakim czasie zwróci się dana inwestycja i w jakim stopniu modernizacja oświetlenia wpłynie na budżet przedsiębiorstwa. Mówimy tu nie tylko o wydatkach związanych ze zmianą oświetlenia, ale przede wszystkim o zmniejszeniu kosztów dzięki energooszczędnym oprawom i inteligentnemu systemowi sterowania.

Czy modernizacja oświetlenia to tylko oszczędności? Poznaj wszystkie korzyści.

Chcąc uzyskać wysoką wydajność procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wykonania i zapewnieniu komfortu pracowników, musimy stworzyć odpowiednie środowisko pracy. Kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko doświetli przestrzeń roboczą, ale także zwiększy komfort przebywania w pomieszczeniu. Można to osiągnąć przeprowadzając modernizację oświetlenia – przy dobrze dopasowanym projekcie i dobranych oprawach. Jakie inne korzyści wynikają z doboru odpowiedniego oświetlenia?

Poprawa komfortu i zwiększenie bezpieczeństwa

Niezależnie czy mówimy o planowaniu przestrzeni w zakładzie produkcyjnym, powierzchni magazynowej, czy przestrzeni publicznej, to jedną z istotniejszych kwestii, jest komfort i poczucie bezpieczeństwa przebywających w danej przestrzeni osób. Duży wpływ na samopoczucie ma światło – szczególnie, gdy do wnętrza obiektu nie dochodzi światło dzienne (np. z przyczyn wynikających z procesów technologicznych). Wówczas należy zapewnić oświetlenie wspierające naturalny biorytm. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu opraw w pomieszczeniu zapewnimy większe skupienie na pracy, co przełoży się na produktywność i jakość wykonywanych obowiązków.

Nowoczesne oprawy LED przekładają się także na większy komfort osób przebywających w danej przestrzeni. Nasi specjaliści zadbają o dobór odpowiedniego natężenia i barwy światła, a także rozmieszczenie punktów świetlnych, tak by jednocześnie dobrze oświetlić przestrzeń roboczą i uniknąć odblasków oraz zjawiska olśnienia. Właściwie dobrane oświetlenie wpływa także pozytywnie na bezpieczeństwo pracowników. Redukcja zmęczenia i dyskomfortu dzięki nowoczesnym oprawom i projektowi dopasowanemu do specyfiki danego obiektu pozwalają zminimalizować ryzyko wypadków, a także chorób zawodowych.

Zmniejszenie kosztów energii

Oszczędność nie musi się wiązać z obniżeniem standardu. Stosując nowoczesne oprawy LED możliwe jest zachowanie takich samych parametrów świetlnych (a nawet ich poprawienie, poprzez lepsze zaprojektowanie scen świetlnych) przy znacznym obniżeniu kosztów związanych z instalacją oświetleniową. Redukcja kosztów zachodzi na dwóch płaszczyznach: opłat za energię elektryczną i wydatków związanych z eksploatacją. Wymiana opraw na konwencjonalnych na źródła LED pozwalają na redukcję poboru mocy o około 50%. Oprawy LED odznaczają się także znacznie dłuższą żywotnością niż oświetlenie starszego typu, co oznacza rzadszą konieczność wymiany.

Na obniżenie kosztów zużycia materiałów i energii wpływ mają również inteligentne systemy sterowania oraz czujniki. Wyposażenie instalacji oświetlenia w czujniki natężenia i obecności pozwala na zmniejszenie poboru energii elektrycznej o 60-80%. Na parametry te ma wpływ m.in. specyfika obiektu, intensywność jego użytkowania, czy ilość światła dziennego, jakie wpada do wnętrza.

Szybki zwrot z inwestycji

Modernizacja oświetlenia to sposób na stosunkowo szybkie zmniejszenie kosztów utrzymania zakładu przemysłowego czy innego obiektu. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej, której koszty są niezwykle wysokie (i wciąż istnieje ryzyko ich wzrostu) przez zastąpienie źródeł światła starego typu przez nowoczesne energooszczędne oraz inteligentnych systemów sterowania szybko przełoży się na realne oszczędności.

Żeby nasi klienci mieli pewność, że modernizacja oświetlenia będzie dobrą inwestycją, na którą mogą sobie pozwolić, nasi doradcy przygotowują na wstępnym etapie symulację zwrotów kosztów tego przedsięwzięcia. Dzięki kalkulatorowi TCO (Total Cost of Owernship) inwestor może poznać wysokość kosztów związanych z modernizacją oświetlenia, ale także wpływ tych zmian na koszty eksploatacyjne w przyszłości. Jesteśmy wstanie bardzo precyzyjnie obliczyć po jakim czasie modernizacja zacznie się zwracać, a inwestor zyska realne oszczędności.

Zmniejszenie wpływu na środowisko

Zmiana energochłonnych opraw na źródła światła o niższym zapotrzebowaniu na energię przekłada się także na zmniejszenie śladu węglowego. Zużywamy mniej energii, a źródła LED są znacznie żywotniejsze i mniej awaryjne, co przekłada się na ograniczenie powstających odpadów. Zastosowanie czujników światła (natężenia i ruchu) i sterowania oświetleniem poprzez wdrożenie harmonogramu scen świetlnych zapobiega marnotrawieniu energii świetlnej. W ten sposób modernizacja oświetlenia pozwala połączyć optymalizację kosztów ze zrównoważonym rozwojem.

Funkcjonalne oświetlenie dopasowane do potrzeb Twojej firmy

Optymalizacja systemu oświetlenia nie powinna zakładać wyłącznie maksymalnych oszczędności. Miejmy na uwadze, to że dobrze zaprojektowane i wykonane oświetlenie w przestrzeni roboczej wpływa na produktywność pracowników, a co za tym idzie, wydajność przedsiębiorstwa i korzyści finansowe z tym związane. Przeprowadzając modernizację oświetlenia w przestrzeni przemysłowej: hali produkcyjnej, magazynowej, a także pozostałych pomieszczeń, planujemy rozkład oświetlenia i zastosowanie rozwiązań automatyzujących, tak by ich obsługa była bezproblemowa dla użytkowników danej przestrzeni. Oświetlenie powinno być funkcjonalne, a jego obsługa nie może w żaden sposób utrudniać pracy czy poruszania się po obiekcie. Dlatego nasz zespół projektowy na podstawie niezbędnych pomiarów wykonuje plan rozkładu opraw, a także tworzy dedykowane sceny świetlne. Często już samo rozmieszczenie opraw pozwala na zmniejszenie ich liczby, przy zachowaniu tego samego poziomu iluminacji. Świecimy tam, gdzie to potrzebne i kiedy jest to potrzebne.

W zależności od sposobu użytkowania danej przestrzeni i trybu pracy zakładu przemysłowego zapotrzebowanie na oświetlenie w konkretnym miejscu hali produkcyjnej może się zmieniać. Ważne jest, aby wychwycić ten fakt i zastosować najlepsze rozwiązania z zakresu automatyzacji. Można zrealizować to na kilka sposobów, poprzez:

  • czujniki natężenia światła

  • czujniki obecności

  • stworzenie harmonogramu działania oświetlenia

Czujniki obecności wykrywają ruch i włączają oprawy. Jeżeli po określonym czasie ruch nie zostanie ponownie zarejestrowany, wówczas oświetlenie wyłączy się, co ograniczy zużycie energii. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się m.in. w przestrzeniach magazynowych, które nie są użytkowane przez cały czas działania zakładu. Wygaszenie świateł w nieużywanych pomieszczaniach pozwoli realnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i żywotności opraw.

Innym rozwiązaniem stosowanym w celu optymalizacji kosztów oświetlenia jest wykorzystanie czujników natężenia. W momencie, gdy do pomieszczenia wpada światło dzienne, można zmniejszyć ilość światła sztucznego i zachować określony poziom luminacji. Wraz ze wzrostem natężenia światła naturalnego przedostającego się obiektu, obniżane jest natężenie oświetlenia. W praktyce zachowujemy stały poziom oświetlenia, ale oszczędzamy energię w momentach, kiedy naturalne światło w znacznym stopniu oświetla wnętrze zakładu przemysłowego. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie możliwe jest wykorzystanie naturalnego światła dziennego.

Istnieje także możliwość przygotowania harmonogramu działania oświetlenia. Takie rozwiązanie wykorzystać można w przestrzeniach użytkowanych regularnie o określonych godzinach, np. w miejscu przyjęcia dostaw. System ten oparty jest na stworzonym przez naszych specjalistów oprogramowaniu. Istnieje możliwość wykonania mniej lub bardziej złożonego systemu oświetlenia sterowanego zaprogramowanym harmonogramem. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia wynikające ze specyfiki tego rozwiązania (włączenie oświetlenia w przypadku okazjonalnego korzystania z pomieszczenia może być utrudnione), dlatego rekomendowane jest użycie czujników ruchu i natężenia.

Dzięki połączeniu energooszczędnych opraw z czujnikami natężenia światła i czujnikami ruchu możliwe jest uzyskanie oszczędności nawet do 80 % pobieranej mocy. Jednocześnie sterowanie oświetleniem staje się praktycznie bezobsługowe i nie wymaga ingerencji pracowników.

Nowoczesne oświetlenie dopasowane do potrzeb przemysłu

Modernizacja oświetlenia przekłada się na szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Opracowany z myślą o funkcjonalności pomieszczenia projekt oświetlenia pozwala poprawić warunki oświetleniowe, zwiększając tym samym komfort pracowników. Odpowiednie rozmieszczenie opraw i dobór natężenia światła zmniejsza negatywne skutki oddziaływania oświetlenia na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Poprawia także bezpieczeństwo i produktywność.

W Solar wykorzystujemy komponenty sprawdzonych producentów. Oprawy, które w procesie modernizacji zastąpią dotychczasowe źródła wykonane są z trwałych materiałów, co zwiększa ich żywotność i zmniejsza awaryjność. Wyposażenie systemu oświetlenia w czujniki, ograniczą działanie opraw wtedy, kiedy nie jest ono potrzebne.

Modernizacja oświetlenia to rozwiązanie pozwalające na optymalizację kosztów w przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego, niezależnie od branży. Specjaliści z Solar przygotują propozycje zmian dopasowane do Twojej firmy, z uwzględnieniem jej specyfiki. Działamy kompleksowo – możemy nie tylko zaprojektować nowy system oświetlenia, dobrać odpowiednie oprawy, ale także wykonać montaż oświetlenia w obiekcie, jeżeli istnieje taka potrzeba.

Chcesz dowiedzieć się, ile możesz zaoszczędzić energii elektrycznej z nową instalacją oświetleniową? Skontaktuj się z naszym doradcą techniczno-handlowym.