Chcesz wydać 10 000 na utrzymanie sprzętu, zamiast 100 000 na nowe maszyny?

Solar Insight jest usługą realizowaną na bazie komponentów firmy Panoramic Power. Panoramic Power, wiodący dostawca rozwiązań do zarządzania energią, umożliwia firmom optymalizację zużycia energii, poprawę efektywności operacyjnej i predykcyjną gospodarkę eksploatacyjną urządzeń. Wykorzystuje do tego innowacyjne i niedrogie rozwiązanie umożliwiające szczegółowy wgląd do poziomu poszczególnych obwodów. Rozwiązanie oparte jest na chmurze i posiada dzięki temu możliwości analityczne. Firmy z szerokiego wachlarza branż przemysłowych, handlowych i detalicznych zyskują wiedzę na temat zużycia energii i są w stanie zoptymalizować operacje, procesy i zasoby związane z utrzymaniem ruchu. W Solar Polska i w Panoramic Power rozumiemy wrażliwość i krytyczność danych i bezpieczeństwo sieci. Dlatego podjęliśmy odpowiednie działania, aby utrzymać sieć i krytyczne zasoby bez zagrożenia. Zabezpieczamy, zarządzamy i monitorujemy dostęp w całym procesie wdrażania. Czujniki Panoramic Power mierzą i transmitują odczyty energii z określonym interwałem. Kodowana informacja zawiera tylko numer identyfikacyjny czujnika oraz zmierzony prąd lub napięcie. Każda informacja o maszynie, specyficzna dla danego urządzenia, taka jak typ i nazwa monitorowanych urządzeń, nazwa obiektu itd., jest przechowywana osobno na zabezpieczonych serwerach Panoramic Power.

Panoramic Power oferuje ekonomiczne rozwiązanie do gromadzenia danych i nadzoru - niezależnie od wielkości instalacji

BEZPRZEWODOWE CZUJNIKI

Czujniki przesyłają małe pakiety jednokierunkowe. Transmisje przesyłane są od 5 do 6 razy na minutę do urządzenia mostowego (bridge). Czujniki nie mogą odbierać żadnych komunikatów przychodzących z bridge’a lub z dowolnego innego urządzenia. Skuteczna odległość między czujnikiem a bridge’m wynosi zazwyczaj 5 metrów, ale może być krótsza w zależności od środowiska instalacji.

DANE DOSTARCZANE W CZASIE RZECZYWISTYM

W ciągu kilku godzin można zainstalować setki czujników. Czujniki transmitują dane bezprzewodowo przez bridgea i dostarczają je co 10 sekund do PowerRadar, czyli platformy analitycznej opartej na chmurze.

PROSTY INTERFEJS DO ZBIERANIA I ANALIZY DANYCH

PowerRadar zapewnia użytkownikom interfejs do monitorowania, pomiaru, raportowania i analizy zużycia energii elektrycznej bezpośrednio z poziomu witryny do indywidualnego poziomu urządzeń. Wgląd w zużycie energii umożliwia optymalizację operacji, procesów i zasobów utrzymania.

To, co kiedyś było niewidoczne

Rozpoczyna się od monitorowania i śledzenia przepływu energii do każdego elementu instalacji pochłaniającego energię elektryczną. Każde urządzenie ma profil energetyczny, a czujniki są w stanie zrozumieć wzorce działania, wskazać nieefektywne punkty i poprawić wadliwe systemy. Czujniki mogą też w czasie rzeczywistym wychwytywać nieprawidłowości i wysyłać komunikaty o błędach - zapobiegając uszkodzeniom maszyn i przestojom.

CASE STUDY: Redukcja kosztów poprzez monitorowanie efektywności energetycznej

Alt Pack to największa w Danii firma świadcząca usługi pakowania, pracująca na zasadzie kontraktów biznesowych. Łącznie firma posiada 20 linii pakowania.

Alt Pack do pakowania produktów korzysta głównie ze sprężonego powietrza, co oznacza, że generuje bardzo wysokie koszty. Firma zatrudnia techników w zakresie konserwacji, naprawy i przebudowy maszyn. Ich główną rolą jest zapewnienie jak najwyższej wytrzymałości maszyn, a nie kontrolowanie poziomu zużycia energii. Właśnie dlatego Alt Pack zdecydował się na współpracę z Solar i skorzystanie z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest Solar Insight.

Solar Insight
Na wszystkich fazach sprężarki powietrza, w tym na wyjściu zainstalowano trzy czujniki. Umożliwiło to pomiar i zbieranie danych dotyczących zużycia energii w platformie analitycznej opartej na chmurze. Instalacja trwała mniej niż godzinę, a czujniki już po krótkim pomiarze wychwyciły kilka obszarów wymagający wprowadzenia zmian.

Rozwiązanie wykryło straty powstałe przez czynnik ludzki. Pracownicy po prostu zapomnieli wyłączyć sprężarkę w nocy. Co więcej, nawet kiedy zatrzymano produkcję, kontynuowano produkowanie sprężonego powietrza.

Firma Solar zainicjowała partnerstwo z wiodącym dostawcą komponentów pneumatycznych i rozpoczęła projekt koncentrując się na zużyciu sprężonego powietrza w Alt Pack. W ramach tego partnerstwa Solar dostarcza dane i analizy z rozwiązania Panoramic Power. Nasz partner dostarcza specjalistyczną wiedzę na temat optymalizacji energii, a technicy firmy Alt Pack optymalizują linie pakowania, mając na celu zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza. Dodatkowym atutem tego projektu jest poprawa działania poszczególnych linii pakowania.

Długoterminowe wyniki
Zdołaliśmy zmniejszyć zużycie sprężonego powietrza oraz ciśnienie w układzie. Zwiększono również wydajność i zoptymalizowano czas pracy urządzeń. Przełożyło się to na przedłużenie żywotności sprężarki.
Teraz kontrola maszyn w Alt Pack opiera się na wyliczeniu roboczogodzin, a nie corocznym przeglądzie technicznym. Oznacza to zmniejszenie kosztów utrzymania sprężarki i produkcji sprężonego powietrza. W końcu Alt Pack zanotuje znaczną oszczędność energii i oszczędzi ok. 30% kosztów dzięki optymalizacji zużycia sprężonego powietrza.