Ambitny przedsiębiorca przeprowadza się do Kolding


Rosnące zainteresowanie dynamicznie rozwijającą się branżą elektryczną w 1912 roku, pchnęło młodego konstruktora statków do przeprowadzki z Hamburga w Niemczech do duńskiego Kolding. Pewny siebie i wierzący w moc słów „Tak potrafię”, planował założyć firmę handlującą licznikami elektrycznymi.


W lutym 1912, dwudziestojednoletni Jacob Jørgensen przeprowadza się do Kolding żeby zostać niezależnym kupcem. Dostrzega on olbrzymi potencjał w rynku liczników. Ma jasny cel – pragnie zostać importerem podzespołów do liczników Angielskiej firmy Solar Works.

Jacob Jørgensen pracuje nad rozszerzeniem wpółpracy z Solar Works. Gdy w 1913 r. otrzymuje status importera, natychmiast postanawia wraz ze swoim przyrodnim bratem Christian Pedersen założyć firmę „Solar Elektricitetsmaaleren v/ Pedersen & Jørgensen”

W świetle obowiązującego wówczas prawa Jacob jest jeszcze za młody by być pełnoprawnym właścicielem firmy. Brakuje mu zaledwie trzech lat. Jednak nawet to nie powstrzymało gorliwego przedsiębiorcy na długo. Szybko znalazł „słupa” o takim samym nazwisku, dzięki czemu mógł dalej realizować swoje cele. Jacob Jørgensen z dnia nadzień mianuje się managerem i sytuuje siedzibę firmy w piwnicy, przy ul. Bellevu w Kolding.

Sprawy nabierają szybszego tempa. Sprzedaż liczników Solar stale rośnie wraz ze wzrostem liczby elektrowni pojawiających się w rejonie przygranicznym. Niedługo w piwnicy Jacoba zaczyna brakować miejsca. W 1914 roku firma przeniosła się na tyłu budynku przy ulicy Rendebanen 6, który należał do elektrowni Kolding Elektricitetsværk. W nowej siedzibie powstało biuro oraz nowoczesny sklep z licznikami, w którym również wykonywano liczniki na specjalne zamówienie klienta.

Wojna wchodzi w drogę


Mimo że liczniki Solar miały ugruntowaną pozycję na rynku, dalszy rozwój firmy został sparaliżowany wybuchem pierwszej wojny światowej w 1914r. Niedobór komponentów oraz znaczne ograniczenia importu powodują, że produkcja liczników nie może być już prowadzona na tak dużą skalę.

Po raz kolejny w historii okazało się, że elastyczny umysł, pomysłowość i zdolność szybkiej adaptacji jest niezbędna by odnieść sukces. Cechy te od samego początku charakteryzowały firmę Solar. Jacob Jørgensen mimo trudnych czasów nie dawał za wygraną - zaczął kupować, naprawiać i odsprzedawać używane liczniki. Jednocześnie zdecydował się założyć małą hurtownię elektrotechniczną.

Wraz z końcem wojny elektrownia Kolding zanotowała lawinowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak dwudziestoletnia elektrownia Kolding Elektricitetsværk nie była w stanie wyprodukować tak dużej ilości energii. Dlatego zdecydowano się wybudować pierwszą Duńską hydroelektrownię, w pagórkowatym terenie w okolicach Harte, na północy zachód od Kolding.

Elektrownia Kolding Elektricitetsværk jest odpowiedzialna za dużą część prac związanych z zakładem Harte i dlatego musi zaprojektować specjalny dział liczników technicznych na terenie Rendebanen 6. To tutaj Jacob Jørgensen kilka lat wcześniej założył sklep z licznikami. Oznaczało to, że zakład musi w krótkim terminie anulować dzierżawę i oferuje przejęcie sklepu z licznikami wraz z wyposażeniem jako częściową rekompensatą.

Dla Jacoba Jørgensena oferta pojawiła się bardzo dogodnym czasie. Sprzedaż przyniesie znaczny zysk i potrzebny kapitał. Elektryczna żarówka i jej białe światło, które może zastąpić dymiącą lampę naftową, stają się symbolem statusu, a wielu zamożnych konsumentów staje się pierwszymi, którzy mają dostęp do energii elektrycznej w swoich domach.

Ambitny przedsiębiorca szybko dostrzega, że sprzedaż hurtowa artykułów elektrycznych przekroczy sprzedaż liczników, ale wie również, że rozwój ten będzie wymagał zwiększenia kapitału w swoim magazynie, który w krótkim czasie wzrósł do ponad 15 metrów wąskich regałów.

Jacob Jørgensen wykorzystuje sytuację i działa szybko. Opróżnia lokal w Rendebanen 6 i sprzedaje licznik wraz z wyposażeniem elektrowni. W maju 1919 roku rozwiązuje firmę Solar Elektricitetsmaaleren v / Pedersen & Jørgensen, a już następnego dnia nawiązuje współpracę z Nordisk Solar Compagni v / Sørensen og Jørgensen z biura na pierwszym piętrze, wraz ze swoim przyjacielem Herlufem Sørensenem.

W ten sposób fundamenty dzisiejszego Solar'a zostały ustanowione 17 maja 1919 roku. Jednak w ciągu następnych 100 lat nastąpi wiele zmian, a rola Solar jako twórcy zmian i pretendenta stanie się wkrótce oczywista.