Folia grzewcza IR – innowacyjne ogrzewanie dla innowacyjnego domu
System centralnego ogrzewania bez wątpienia kojarzy się z rozbudowaną instalacją, zajmującą sporo przestrzeni i wymagającą inwazyjnych prac montażowych. Do tego wybierając tradycyjne kaloryfery jesteśmy skazani na ciepło emitowane z jednego miejsca, którego wybór uzależniony jest od specyfiki pomieszczenia i możliwości technicznych. A gdyby tak zastosować system ogrzewania zapewniający równomierny rozkład temperatury, a także minimalne straty energii cieplnej? Poznaj potencjał, jaki daje zastosowanie folii grzewczej IR – innowacyjnego produktu z zakresu technologii grzewczej.
Jak działa folia grzewcza IR?
Folia IR to swojego rodzaju grzejnik elektryczny. Ten nośnik ciepła jest bardzo cienki i elastyczny, co zwiększa możliwości jego zastosowania. Istnieje także możliwość dopasowania rozmiaru folii grzewczej zgodnie z wymaganiami danego projektu. Najważniejszym elementem folii grzewczej jest grzałka, która zawiera grafit naniesiony na folię PET. Mieszanka grafitu na skutek oporu elektrycznego generuje ciepło, mające postać długiego promieniowania podczerwonego. Folia IR zabezpieczona jest specjalnym laminatem, co czyni ją niezwykle trwałą i odporną na działanie czynników zewnętrznych, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych wymiarów i elastyczności. Folia grzewcza IR zasilana jest prądem o napięciu zmiennym 230V. Folie grzewcze na podczerwień dostępne są w kilku wariantach różniących się od siebie mocą grzewczą – najczęściej od 160W do 400W. Folia podczas swojego działania ogrzewa obiekty znajdujące się w zasięgu promieniowania IR lub mające kontakt z folią.
Zaletą folii grzewczej IR jest jej bardzo szerokie zastosowanie. Można wykonać jej montaż praktycznie w każdym wnętrzu – zarówno na podłodze, suficie, jak i na ścianie. Ogrzewanie przy pomocy folii IR to doskonałe rozwiązanie zarówno w nowych inwestycjach, jak i istniejących już obiektach, w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także w miejscach pracy. Przy pomocy folii grzewczej można również zapewnić ogrzewanie w kontenerach socjalnych, kamperach.
Czy folia grzewcza i mata grzewcza to tożsame urządzenia? Zdecydowanie nie. Czasem te dwa określenia bywają stosowane zamiennie, co jest błędem. W przeciwieństwie do folii IR mata grzewcza nie dostarcza ciepła całą swoją powierzchnią, a wyłącznie tam, gdzie znajduje się przewód oporowy.
Jak wybrać folię grzewczą?
Wybierając folię na podczerwień warto na wstępie określić zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Wówczas możemy dobrać parametry folii grzewczej tak, by ogrzewanie za jej pomocą było efektywne. Jeżeli wybierzemy folię grzewczą o zbyt niskiej mocy, wówczas musimy liczyć się z tym, że ogrzanie pomieszczenia będzie wymagało znacznie dłuższego czasu. Zapotrzebowanie na energię cieplną możemy określić na podstawie projektu budynku. Najlepiej dobrać folię grzewczą ani za niskiej, ani za wysokiej mocy, tak aby efektywnie ogrzać przestrzeń i jednocześnie uzyskać ekonomiczny i wydajny system grzewczy.
Folię grzewczą na podczerwień dobieramy także w zależności od powierzchni, na której ma zostać zastosowana. Inne folie grzewcze zalecane są do ogrzewania podłogowego, czy na sufity (tu rekomendowane jest stosowanie folii grzewczej Dream Heat DH NR-2 400W/m2).
Oczywiście wybierają folię grzewczą należy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie certyfikaty, świadczące o jej wysokiej jakości. Folia na podczerwień od sprawdzonych producentów jest bezpiecznym rozwiązaniem, które użytkować można nawet przez 40 lat.
Sterownie ogrzewaniem folią na podczerwień
System ogrzewania bazujący na folii grzewczej jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Nowoczesny system ogrzewania folią na podczerwień jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Folia nie wymaga serwisowania czy konserwowania. Dzięki zastosowaniu termostatów i sterowników ogrzewanie budynku praktycznie nie będzie wymagało obsługi. Stosując termostat można ustawić określoną temperaturę. Dzięki sterownikowi możemy zaprogramować tygodniowy harmonogram działania instalacji grzewczej. Nowoczesne sterowniki umożliwiają także zdalną modyfikację ustawień za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać określony komfort termiczny, a także zoptymalizować koszty ogrzewania.
Czy warto połączyć folię grzewczą z fotowoltaiką?
Decydując się na montaż folii IR należy wziąć pod uwagę, że jej działanie wymaga zasilania energią elektryczną. Jeżeli chcesz stworzyć w pełni bezemisyjny system ogrzewania i jednocześnie uniezależnić się od cen energii elektrycznej, warto rozważyć połączenie folii grzewczej z fotowoltaiką. Takie połączenie daje nam w pełni samowystarczalną instalację grzewczą. Nie tylko jesteśmy niezależni od dostawców prądu, ale także korzystamy z ogrzewania wykorzystującego wyłącznie energię z odnawialnych źródeł.
Dołącz do zielonej transformacji - w Solar znajdziesz szeroki wybór folii grzewczych, niezbędny osprzęt do wykonania instalacji, a także pełne wsparcie specjalistów.