Biznesmen wizjoner zakłada nową firmę w Kolding


16 maja 1919 roku dyrektor i właściciel Solar Elektricitetsmaaleren sprzedaje sklep i linie produkcyjna liczników Solar w Rendebanen elektrowni Kolding Elecktricitetsvaerk. Dwudziestoośmioletni przedsiębiorczy biznesmen planuje zainwestować uzyskane ze sprzedaży pieniądze. Już drugiego dnia po sprzedaży firmy ulokował kapitał w firmie Nordisk Solar Compagin, którą założył w Kolding razem ze swoim przyjacielem, handlowcem Herluf Sorensen.


Tak jak w przeszłości, także teraz Jacob Jogernsen przede wszystkim sprzedawał liczniki elektryczne. Nie miał wątpliwości, że popyt na materiały elektryczne będzie wzrastał, a jego klientami nie będą tylko dobrze mu znane elektrownie, ale też pojawią się elektroinstalatorzy oraz podwykonawcy.

 

W ciągu poprzednich siedmiu lat nauczył się jak magazynować i dostarczać produkty w odpowiednim czasie. Tą umiejętność była kluczem do osiągnięcia sukcesu. Także czas powojenny, który przyniósł niedostatek oraz restrykcje w imporcie i obrocie walutą, nauczył Jaboa Jorgenesna, jak szybko adaptować się do warunków - zwłaszcza, kiedy sprzedawany przez niego asortyment jest dostarczany przez producenta lub produkowany samemu.

Jacob Jørgensen nie wątpi w swoją rolę. Ciągle chce prowadzić biznes oraz inwestować, aby stać się znaczącym graczem na zmieniającym się rynku elektrycznym. Jest świadomy, że będzie to wymagać większego kapitału oraz nakładu pracy by poszerzyć oferowany przez Solar asortyment, a także zdobyć nowych klientów. Dlatego jest zdecydowany szukać partnera finansowego. Łatwo przekonuje swojego przyjaciela Herluf Sørensen o dużym potencjale biznesowym jego przedsięwzięcia. Wspólnie inwestują w założenie Nordisk Solar Company.

 

Podstawową działalnością jest sprzedaż liczników elektrycznych do podstacji elektrycznych, a także modernizacja już zamontowanych liczników tak, aby ich praca zużywała mniej energii. Oprócz tej działalności firma sprzedawała komponenty oraz części eksploatacyjne instalacji elektrycznych do gospodarstw domowych, które miały zostać zelektryfikowane.

 

Partnerzy znali się dobrze z sieci biznesowej stworzonej wokół Fodsportsforening af w 1915r. Świetnie się dogadują, obydwoje mają doświadczenie i kompetencje potrzebne do stworzenia partnerstwa biznesowego na więcej niż 25 lat. Herluf Sørensen jest wyćwiczonym handlowcem, po odziedziczeniu rodzinnego majątku miał również duże zaplecze finansowe. W akcie założenia firmy zostały jasno określone obowiązki i własność spółki. Jacob Jorgensen zajmuje się zagadnieniami technicznymi, sprzedażą a także codziennym zarządzaniem, podczas gdy Herluf Sorensen i kilku pracowników przenoszą się do budynku przy ulicy Jernbanegade 19 w Kolding. Miejsce i wydatki firmy są bardzo ograniczone, ponieważ ciągle zwiększany jest asortyment tak, aby nadążyć za stale powiększającym się rynkiem i zapotrzebowaniem.