Rekuperacja – nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła

Wiesz, że jakość powietrza jest jednym z czynników, mających kluczowy wpływ na komfort użytkowników budynku? Tymczasem w większości budynków mieszkalnych i użytkowych instalacja wentylacyjna jest niewystarczająca. Brak odpowiedniej wentylacji może mieć negatywne skutki zarówno dla mieszkańców, sprzętów, jak i samego budynku. Rekuperacja to innowacyjne rozwiązanie z zakresu wentylacji budynku. Dzięki pełnej automatyzacji instalacji wymiana powietrza realizowana jest całą dobę. Najważniejszą funkcją rekuperacji jest odzysk ciepła, pozwalający na optymalizację kosztów ogrzewania. Dowiedz się jak to możliwe i poznaj pozostałe zalety rekuperacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji? Szukasz najlepszych komponentów do systemu wentylacji? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

img

Na jakim etapie inwestycji należy pomyśleć o rekuperacji?

Zgodnie z przepisami budowlanymi wentylacja jest obowiązkową instalacją w obiekcie. Montaż rekuperacji warto zaplanować już na etapie projektowania budynku. Wówczas możliwe jest optymalne rozplanowanie kanałów wentylacyjnych, dedykowanych rekuperacji. Eliminuje się także konieczność budowania tradycyjnych kanałów wentylacyjnych, co pozwala wygospodarować więcej przestrzeni użytkowej w budynku. Podjęcie decyzji o montażu rekuperacji na tak wczesnym etapie inwestycji pozwala na lepsze umiejscowienie rekuperatora, a także wkomponowanie kanałów wentylacyjnych, czerpni, wyrzutni i anemostatów w bryłę budynku, tak aby praktycznie niewidoczne. Montaż rekuperatora, a także wyrzutni, czerpni i anemostatów należy wykonać w momencie zakończenia prac mokrych i pylących.

Warunki Techniczne 2021 a rekuperacja w budownictwie mieszkalnym

W 2021 roku znowelizowano Warunki Techniczne określające zasady projektowania budynków, ich usytuowania, parametry stosowanych w obiektach instalacji, a także sposób ich wykonania. Jedną z najistotniejszych zmian w Warunkach Technicznych jest znaczne zmniejszenie maksymalnej wartości wskaźnika EP oraz współczynnika U. Zmiany tych wartości mają na celu poprawę energooszczędności budynków, a co za tym idzie – zmniejszenie emisji i wpływu gospodarstw domowych na środowisko naturalne. Aktualnie, żeby projekt domu spełnił WT konieczne jest zastosowanie nowoczesnych instalacji takich jak rekuperacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Dzięki odzyskowi energii cieplnej rekuperacja pozwala w znacznym stopniu obniżyć współczynnik EP – nawet o 35,6 kWh/(m²rok).

Dlaczego brak wentylacji jest tak bardzo szkodliwy?

Przez długie lata najczęściej stosowanym rodzajem wentylacji była wentylacja grawitacyjna. Jednak wraz z modernizacją budynków – termoizolacją, wymianą stolarki okiennej itd. – zlikwidowane i uszczelnione zostały szczeliny, przez które zachodziła wymiana powietrza. W efekcie wiele mieszkań i domów nie jest dostatecznie wentylowanych. Problem niedostatecznej lub źle wykonanej instalacji wentylacyjnej dotyczy także nowych domów. Część skutków złej wentylacji jest widoczna gołym okiem: wysoka wilgotność powietrza, para wodna oknach, grzyb na ścianach, pęczniejące drewno, charakterystycznie parujące szyby w oknach. Jednak nieodpowiednia wentylacja wpływa negatywnie również na osoby przebywające w budynku – przyczyną jest zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Oznakami niedostatecznej wentylacji może być spadek samopoczucia mieszkańców, nasilenie objawów alergii, astma, bóle głowy, zmęczenie i problemy z koncentracją. Można temu zapobiec, stosując system rekuperacji.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż rekuperacji?

Rekuperacja zastępuje wentylację grawitacyjną, która nie tylko była mało wydajna, ale także powodowała duże straty ciepła. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła kluczowym elementem, sercem instalacji jest rekuperator. Urządzenie to jest wyposażone w wymiennik ciepła. W ramach cyklu pracy rekuperacji z zewnątrz poprzez czerpnię pobierane jest świeże powietrze, które po oczyszczeniu przez filtry trafia do rekuperatora. W tym samym czasie z pomieszczeń wyciągane jest zużyte powietrze, które kanałami wentylacyjnymi również trafia do rekuperatora, a następnie zostaje wydalone na zewnątrz. Na tym etapie wymiennik przejmuje ciepło z zużytego powietrza i przekazuje je strumieniowi nawiewanego powietrza. Nowoczesne rekuperatory odznaczają się odzyskiem ciepła na poziomie nawet 95%. W praktyce oznacza to znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania w sezonie zimowym.
Oto najważniejsze zalety rekuperacji:

• oszczędność energii cieplnej
• poprawa jakości powietrza w budynku
• pełna kontrola nad intensywnością wymiany powietrza
• sprawne usuwanie zapachów i pary wodnej z pomieszczeń
• brak owadów
• ograniczenie hałasów z otoczenia budynku

Oddychaj czystym powietrzem

Jednak rekuperacja to nie tylko oszczędność dla domowego budżetu. Ta innowacyjna instalacja wentylacyjna zapewnia regularną wymianę powietrza w budynku. Dzięki systemowi filtrów, powietrze pobierane z zewnątrz, jest dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń takich jak kurz, pyłki roślin, smog (stopień filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra). Dlatego rekuperacja jest rozwiązaniem szczególnie zalecanym w domach alergików – nie tylko dlatego, że powietrze, którym oddychają mieszkańcy domu z rekuperacją, jest oczyszczone z alergenów. Działanie rekuperacji zapobiega zbyt wysokiej wilgotności powietrza w budynku, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko powstawania grzybów i pleśni, będących silnymi alergenami.

Czy obsługa rekuperacji jest trudna lub czasochłonna?

Nowoczesna instalacja wentylacyjna powinna spełniać wymagania użytkowników – najlepiej, gdy wymaga minimum zaangażowania. Taka właśnie jest rekuperacja. Dobierając wysokiej jakości komponenty, możesz stworzyć inteligentny system wentylacji, który dzięki czujnikom dopracuje intensywność działania do bieżących potrzeb. Możliwa jest także regulacja działania rekuperacji przez użytkownika – co odbywa się z poziomu panelu sterowania, intuicyjnie i komfortowo.

Na rynku dostępne są kanały z tworzywa PE (tzw. kanały typu flex) pokryte są od wewnętrznej strony jonami srebra, które minimalizują ryzyko rozwoju bakterii i pleśni w instalacji. Jedynym elementem wymagającym systematycznej wymiany są filtry – jednak czynność ta nie jest zbyt czasochłonna, czy problematyczna.

W Solar Polska wspieramy innowacyjne rozwiązania – zarówno te w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Dlatego w naszym sklepie internetowym znajdziesz najlepszej jakości materiały i komponenty, z których stworzysz nowoczesną instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła.

Masz pytania skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Napisz, w czym możemy Ci pomóc. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie
NIP:

Imię i Nazwisko
(osoba odbierająca towar):
Adres e-mail:
Telefon:
Temat:
Treść:
Załącznik:
Dodaj załącznik