Produkcja radioodbiorników w Kolding.


Po oddzieleniu się części Solar odpowiedzialnej za liczniki w Dansk  Målerværksted, dyrektor generalny Jacob Jorgens w 1925 zmienia profil działalności firmy Nordisk Solar Compagni na „produkcję i sprzedaż artykułów elektrycznych i radiowych”


Jacob Jorgensen od pierwszych testów w 1923 roku z  dużym zainteresowaniem przyglądał się rosnącemu zainteresowaniu ludzi odbiornikami radiowymi. W Europie powstaje szereg państwowych stacji radiowych na czele z BBC. Wizjoner nie ma wątpliwości, że stacje radiowe staną się pierwszym środkiem masowego elektronicznego przekazu. Jacob Jorgensen był pewien, że radio szybko stanie się tak powszechne jak elektryczność.

 

Zaangażowanie w biznes w Haderslevage

Dużo się działo od założenia Nordis Solar Compagin na pierwszym piętrze w przy ulicy Rendebanen 6 w Kolding w 1919r. Dynamiczny rozwój firmy skutkował dwukrotną zmianą lokalizacji. Chociaż nowe miejsca w Haderslevgarde zapełniały trochę dodatkowej przestrzeni, nadal konieczne było wynajmowanie magazynów w dwóch oddzielnych miejscach w mieście.

Oblicze nowoczesnego i zelektryfikowanego świata fascynowało masy, zwłaszcza w dużych miastach. Także Solar odczuwa rosnące zapotrzebowanie, zamówione towary nie mieszczą się już w jednej paczce wysłanej na dworzec kolejowy.

Pierwszy jeżdżący sprzedawca firmy to N.C Jehrbo. Jehrbo przejeżdża danie w wzdłuż i w szerz. Jest godnym zaufania kompetentnym doradcą. Dzięki swojemu kompetentnemu szefostwu i odpowiedniej prezencji jest w stanie przekonać wielu elektroinstalatorów do zakupów w Solar. Pojawiają się nowi klienci, a dzienna ilość zamówień rośnie z niespotykaną dotąd szybkością.

Nowa era - produkcja odbiorników radiowych

W 1924 możliwość dobierania radia zaraz obok pojazdów silnikowych jest jednym z bardziej poczytnych tematów w prasie. Nordisk Solar Compagin produkuje szeroki asortyment części do budowy odbiorników radiowych, które są kupowane przez majsterkowiczów budujących własnoręcznie odbiorniki. Jacob Jorgensen zdecydował żeby sprawdzić możliwości produkcji gotowych odbiorników. W mgnieniu oka zakupiono lampy lutownicze i lutownice. Po kilku miesiącach eksperymentów z wyszkolonym lokalnym operatorem telegrafu Meyerem, Jacob Jorgensen i jego dwóch pracowników Johs Olesen i N.C Jehrbo jesienią 1924r odnieśli sukces składając dwa działające prototypy.


W tym momencie, Joregnsen był przygotowany do rozpoczęcia produkcji. Pozostawało mieć nadzieje, że rząd oficjalnie ogłosi przyznanie Duńskiej rozgłośni licencje na nadawanie. Stało się to 1 kwietnie 1925 r. Solar wystartował wtedy z produkcją odbiorników radiowych pod nazwą Audiola.

Nazwa zostało wymyślona przez Jehrbo powstała z połączenia nazwy fabryki lamp Audion i nazwy Amerykańskiej fabryki lamp Radiola. Johs Olesen jest odpowiedzialny za zarządzanie aktualną produkcją, inżynier S. Lindberg zajmuje się rozwojem.

W 1926 roku Nordisk Solar Comagin wypuszcza na rynek pierwszy odbiornik, „4 lampowa Audiola de Luxe”. Urządzenie kosztuje 160 koron duńskich (obecna wartość wynosiła by ok 5 445 koron to jest 3 127zł) jest ono sprzedawane tylko w hurtowniach elektrykom. Podczas kiedy nowe modele dochodziły do asortymentu, Audiola zaczęła produkować również głośniki.Solar który zarządzał marketingiem i sprzedażą Audioli, opublikował pierwszy katalog z produktami Audiola NSC w 1929r. W tym samym czasie Jacob Jogensen przygotował broszurę w języku Angielskim tak żeby zacząć eksport Audioli. W katalogu znalazły się cztery radia i głośnik NSC.

Jacob Jogensen idealnie wyczul moment w którym należy rozpocząć produkcję radioodbiorników. Liczba słuchaczy rośnie z godziny na godzinę. W 1926 r zostało zarejestrowanych około 130 000 odbiorników radiowych.

Właściciel nowego przedsiębiorstwa Jacob Jorgnsen mówi: „Radia Audiola nie tylko nadążają za duchem czasu. Audiola rozwija i projektuje modele, które wyznaczają czasy.”

Pierwsze oddziały

Sprzedaż zarówno materiałów elektrycznych, jaki radioodbiorników rozwijała się gwałtownie w tym samym czasie. Nastała potrzeba zwiększenia ilości punktów sprzedażowych. W 1928, Solar kupił znaczą część nieruchomości zwanej „Borgen” (zamek) w Haderslevgade w której założyła większy zakład i magazyn. Pierwszego czerwca 1929r Solar otworzył pierwszy odział w Aarhus a zaledwie pięć miesięcy później odział w Nykobing Falster.

Radio Audiola, 200 pracowników, radioodbiornik budowany co 7 minut Audiola produkowała, radia, głośniki i gramofony do 1957r. W latach 1926-1931 zostało wyprodukowanych 15 000 urządzeń. W okresie od 1932 do 1942 wyprodukowano ok 60 000 urządzeń.

Po drugiej wojnie światowej w fabryce dobudowano czwarte piętro. Produkcja powoli wracała to stanu z przed wojny. W 1947r fabryka jest gotowa dodatkowe piętro zwiększyło również zdolność magazynowania. Z nowej linii produkcyjnej gotowe radio zjeżdża co każde siedem minut. W 1950r fabryka zatrudnia 200 osób i produkuje ok 15 000 urządzeń rocznie.

Adiola zdobywa 10% rynku w Dani i jest uznawana za jednego z ważniejszych graczy na Duńskim rynku radioodbiorników. Znaczną część swojej produkcji eksportuje do dziesięciu krajów Europy oraz Południowej Ameryki.Od spółki jawnej do spółki cywilnej

W grudniu 1930r Nordisk Solar Compagin zmieni się w spółkę cywilną. Nowa forma firmy wzmacnia reputację Solar jako ugruntowanego duńskiego producenta i firmy handlowej w oczach zarówno duńskich, jak i zagranicznych partnerów biznesowych. W tym samym czasie Jacobowi Jørgensenowi udaje się zwiększyć kapitał zakładowy spółki, tak że wciąż jest miejsce na inwestycje i rozszerzenie działalności biznesowej Solar. Planuje założyć kolejną firmę produkcyjną.